kapat ikonu

TİM Başkanı: Türkiye bu yıl 170 milyar dolar ihracata gidiyor

TİM Başkanı Gülle, Türkiye’nin bu yıl 170 milyar dolar ihracata gittiğini söyledi.

  • Sektörel
  • 01 Kasım 2018 09:38
  • Son Güncelleme: 01 Kasım 2018 10:51
Türkiye’nin bu yıl 170 milyar dolar ihracata gittiğini söyleyen TİM Başkanı Gülle, ülkenin önünde olan büyük ihracat hedefleri olduğunu hatırlattı. Gülle, bunların da ya milyonlarca ton üretimle ya da değerli ürünlerle yapılması gerektiğinden bahsetti.
 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın da katıldığı, Adana Müze Kompleksi'nde, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) bünyesindeki Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliğince (ATHİB) düzenlenen 7. Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması'nın ödül töreninde konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, 7 senedir anlamlı bir yarışma düzenlendiğini belirterek, Ar-Ge, tasarım, inovasyon ve katma değerin önemine değindi.
 
TÜRKİYE 170 MİLYAR DOLAR İHRACATA GİDİYOR
 
İhracatla ilgili ülkenin önünde büyük hedefleri olduğuna dikkati çeken Gülle, Türkiye’nin bu sene 170 milyar dolar ihracata gittiğini söyledi. Türkiye’nin önünde büyük ihracat hedefleri olduğunu kaydeden Gülle, Bu ihracat hedeflerini de ya milyonlarca ton üretimle ya da değerli ürünlerle gerçekleşebileceğini ifade etti.
 
3-5 DOLARLIK MALLARI KONFEKSİYON İLE 30-40 DOLARA ÇIKARMAK GEREK
 
Gülle, bu ikisinden birinin tercih edilmesi gerektiğini dile getirerek, katma değerli birim fiyatı yüksek ürünleri üretip satışının önemine değindi. Gençlerin hayallerini ve kendilerinin de endüstri ve deneyimlerini birleştirerek bu doğrultuda ortaya çıkan bu değerlerle bu şekilde ilerlenilebileceğine dikkati çeken Gülle, 3-5 dolara satılan malları konfeksiyon hâline getirip, 30-40 dolarlara çıkartmak gerektiğini vurguladı.
 
1,8 MİLYAR DOLAR ADANA’YA AZ
 
Gülle, ekim ayı ihracat rakamlarını Bakan Pekcan ile Adana'da açıklayacaklarını bildirerek, Adana'nın potansiyeline, tarımına, üretimine, sanatçısına, lezzetine, festivaline göre 1,8 milyar dolarlık ihracatının Adana'ya az olduğunu belirtti. Gülle, Adana’nın Türkiye’de 11. ihracatçı ili olduğunu aktardı.
 
GENÇLER DE BU İŞLERİN İÇERİSİNDE KOŞSUN
 
Bu ülkenin büyümesinin, kalkınmasının, yolunun ihracatla olacağını anlatan Gülle, daha fazla üreterek ve daha fazla satarak Türkiye’yi gelişmiş 10 büyük ülke ekonomisi içerisine sokmak için daha çok çalışmak gerektiğini hatırattı. Gülle, gençlerin dinamizminin kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, gençlerin de bu işlerin içerisinde koşturması gerektiğinin altını çizdi.
 
TÜRKİYE DÜNYA TEKSTİL SEKTÖRÜNDE SÖZ SAHİBİ
 
Türkiye'nin, dünya tekstil sektöründe söz sahibi ülkelerin başında geldiğini hatırlatan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Türk tekstil sektörünün dünya ile rekabet gücünün artması ise teknoloji düzeyinin yükseltilmesine, inovasyon çalışmalarının çoğaltılmasına, Ar-Ge faaliyetlerinin artırılmasına ve moda-marka çalışmalarının yoğunlaştırılmasına bağlı olduğunu bildirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol