kapat ikonu

THY'nin doluluk oranı ekim ayında yüzde 83,4'e kadar çıktı

THY'nin doluluk oranının ekim ayında 2 puan yükselerek yüzde 83,4'e çıktığı öğrenildi.

THY'nin doluluk oranı ekimde 2 puan yükselerek yüzde 83,4'e çıktı. Şirketin geçen ay taşıdığı yolcu sayısının ise 2017'nin aynı dönemine göre yüzde 5 artarak 6,5 milyona yükseldiği öğrenildi.
 
TOPLAM DOLULUK ORANI GEÇEN YILA GÖRE 2 PUAN ARTTI
 
THY'den yapılan açıklamaya göre, yolcu sayısı, ekim ayı verileri, yolcu sayısındaki yükselişin yıl sonuna doğru da devam ettiği anlaşıldı. Ekim ayında taşınan yolcu sayısının geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 5 artarak 6,5 milyona, toplam doluluk oranının ise geçen yılın aynı dönemine göre 2 puan artarak 83,4'e ulaştığı belirtildi.
 
DIŞTAN DIŞA TRANSFERDE ARTIŞ
 
Dış hat doluluk oranı ise 3 puan artarak yüzde 83,2 olarak gerçekleşti. İç hat uçuşlarda ise bu oran yüzde 85,1’e ulaştı. Dıştan dışa transfer yolcu sayısında yaklaşık yüzde 7'lik bir artış yaşanırken, dıştan dışa transfer yolcu hariç yurt dışı yolcu sayısında ise yüzde 8'lik bir artış görüldü.
 
KARGODAKİ ÇİFT HANELİ BÜYÜME SÜRDÜ
 
Kargo ve posta hacmi geçen aylardaki çift haneli büyüme trendini sürdürerek, 2017'nin yılın aynı dönemine göre yüzde 24 yükseldi. Kargodaki bu büyümeye yüzde 35 ile Afrika, yüzde 42 ile iç hatlar, yüzde 24 ile Avrupa ve yüzde 30 ile Kuzey Amerika katkı sağladı.
 
Ekim ayında yolcu doluluk oranında Kuzey Amerika'da 4 puan, Afrika'da yaklaşık 7 puan, Uzak Doğu ve Avrupa’da ise 3 puan artış yaşandı.
 
YOLCU SAYISI 64 MİLYONU AŞTI
 
Yolcu sayısında, yılın ocak-ekim döneminde 2017'nin aynı dönemine göre talepte yaklaşık yüzde 10'luk artış sağlanırken, yolcu sayısında da yüzde 11 artış yaşandı ve bu sayı 64 milyonu aştı. Toplam yolcu doluluk oranı yılın ilk on ayında 3 puan artarak yüzde 82,2 olarak gerçekleşti.
 
YURTDIŞI YOLCU SAYISINDA ÖNEMLİ ARTIŞ
 
Yurt dışı yolcu doluluğu ise 3 puanlık artışla yüzde 82 seviyesine ulaştı. Bu oran yurt içi yolcu doluluğunda ise yaklaşık 2 puan artarak yüzde 86 olarak gerçekleşti. Transit hariç dıştan dışa transfer yolcu tutulduğunda yurtdışı yolcu sayısında yaklaşık yüze 13'lük önemli bir artışın yaşandığı duyuruldu.
 
Yılın ocak-ekim ayı döneminde toplam taşınan kargo ve postanın geçen seneye göre yüzde 25 artışla 1 milyon tonu aştığı vurgulandı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol