kapat ikonu

THY’den Afrika hamlesi: Ülke sayısı 37'ye çıkacak

Bakan Turhan, Türk Hava Yolları’nın Afrika'da uçacağı ülke sayısını 37'ye, şehir sayısını da 55'e çıkaracağını açıkladı.

Türk Hava Yolları’nın 30 Kasım'da Banjul'a, 12 Aralık'ta ise Lusaka'ya tarifeli sefer başlatacağı bilgisini paylaşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, THY’nin Afrika'da uçacağı ülke sayısını 37'ye, şehir sayısını da 55'e çıkaracağını kaydetti.
 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ile Lesotho Dışişleri ve Uluslararası İlişkiler Bakanı Lesego Makgothi'nin katılımıyla düzenlenen törende Türkiye ile Lesotho arasındaki paraflanmış Hava Ulaştırma Anlaşması imzalandı.
 
THYden Afrika hamlesi: Ülke sayısı 37'ye çıkacak-1
 
COĞRAFİ OLARAK UZAK OLAN İKİ ÜLKE BU ANLAŞMAYLA BİRBİRİNE BAĞLANDI
 
İki ülke arasında imzalanan anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Turhan, anlaşmanın iki ülkeyi birbirine daha da yakınlaştıracağını öne sürdü. Turhan, 2012 yılında parafe edilen anlaşmanın imzalarının atılması sayesinde Türkiye ile Lesotho arasındaki sivil havacılık ilişkilerinin yasal bir zemine kavuşacağını belirterek, coğrafi olarak uzak olan iki ülkenin bu anlaşma sayesinde birbirine hava yolu ile bağlanma, karşılıklı ticaret ve turizm hacmini artırma konusunda ortak bir irade ortaya koyduğunu vurguladı.
 
Bakan Turhan, bu anlaşmanın trafik hakları, uçuş kapasitesi, uçuş güvenliği ve ücret tarifeleri gibi iki ülke arasında sivil havacılığa dair birçok konuyu düzenlediğini bildirerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde 2010 yılında hükûmetin başlattığı Afrika açılımının her alanda başarı ile yürütüldüğünü savundu.
 
THY, AFRİKA’YI DİĞER DÜNYA ŞEHİRLERİNE BAĞLAYAN BİR HAVA YOLU HÂLİNE GELDİ
 
Hava ulaşımı, erişilebilirliği artırması ve ticaret ve turizme olan hızlandırıcı etkisinin bu açılımın en önemli ayağını oluşturduğunu duyuran Bakan Turhan, THY’nin dünyada Afrika'da en çok noktaya uçan hava yolu olmanın haklı gururu ile Afrika'yı diğer dünya şehirlerine bağlayan bir hava yolu hâline geldiğini ifade etti.
 
BANJUL VE LUSAKA’YA TARİFELİ SEFER BAŞLAYACAK
 
THY’nin 30 Kasım tarihinde Gambia'nın başkenti Banjul'a, 12 Aralık'ta ise Zambia'nın başkenti Lusaka'ya başlatacağı tarifeli seferler ile Afrika'da uçacağı ülke sayısını 37'ye, şehir sayısını da 55'e çıkaracağını söyleyen Turhan, Lesotho ile imzalanan Hava Ulaştırma Anlaşması kapsamında iki ülke arasında 14 frekanslık yolcu uçuşu imkânı sağlanacağını, hava kargo operasyonları için ise sınırlama bulunmadığına dikkati çekti.
 
Lesotho gibi tüm Afrika ülkelerinin Türkiye için çok önemli olduğuna işaret eden Turhan, bu yüzden de Hava Ulaştırma Anlaşması yaparak iki ülke ve halklar arasında köprü kurulduğunu anlattı. Turhan, Afrika ülkeleri ile karşılıklı saygıya dayalı çok boyutlu ilişkilerin daha da geliştirmesinin ve güçlendirilmesinin arzulandığının altını çizerek, burada imzalanan anlaşmanın da bu amaçla atılmış bir adım olduğunu aktardı
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol