kapat ikonu

THY dünya nüfusunun yüzde 80'ine ulaşıyor

Dünyanın en çok ülkesine uçan hava yolu şirketi olduklarını aktaran THY Genel Müdürü, 124 ülkeye, 306 kente uçtuklarına işaret ederek, dünya nüfusunun hemen hemen yüzde 80'ine ulaştıklarını kaydetti.

Dünyanın en çok ülkesine uçan hava yolu şirketi olduklarını iddia eden Türk Hava Yolları Genel Müdürü Ekşi, 124 ülkeye, 306 kente uçuşlarının bulunduğuna değinerek, dünya nüfusunun hemen hemen yüzde 80'ine ulaştıklarını ilan etti.
 
THY ilk yurt dışı uçuşunu Selanik’e gerçekleştirdi
 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, THY'nin gelişimi hakkında konuştu. Ekşi, THY'nin 1933’te kurulduğunu anımsatarak, o dönem 5 uçağın olduğunu ve ilk yurt dışı uçuşun Selanik'e gerçekleştirildiğini bildirdi.
 
Türkiye, kendi İHA’sını imal eden ve dünyaya satan ender ülkelerden
 
Türkiye'nin şu anda kendi İHA'sını imal eden ve bunun da dünyaya satışını yapabilen ender ülkeler arasında yer aldığını belirten Ekşi, bunun küçük bir şey gibi gözükebileceğini anlatarak, fakat önemli bir işleve sahip olduğunu vurguladı.
 
Uçuşların yüzde 50’si Avrupa’ya gerçekleşiyor
 
Ekşi, uçuşların yüzde 50'sinin Avrupa'ya gerçekleştiğine dikkati çekerek, dünyanın en çok ülkesine uçan hava yolu şirketi olduklarını yineledi. 124 ülkeye, 306 kente uçuşlarının bulunduğunu ifade eden Ekşi, dünya nüfusunun hemen hemen yüzde 80'ine ulaştıklarını açıklayarak, Afrika'da yine en çok ülkeye uçan hava yoluna sahip olduklarını dile getirdi.
 
Afrika’dan gelen cumhurbaşkanlarının Erdoğan’dan talebi: THY…
 
Afrika açılımının ardından Türkiye’nin Afrika'nın dünyaya bağlantı noktası hâline geldiğini savunan Ekşi, Afrika'dan bir cumhurbaşkanının Türkiye'ye geldiğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan THY’nin kendi ülkelerine de sefer koymasını talep ettiklerini dile getirerek, THY’nin onları alıp 124 ülkeye dağıtabildiğinin altını çizdi.
 
5 saatlik dar bölgeyle 38 ülkeye uçuş yapılıyor
 
Ekşi, Türkiye'nin havacılıkta stratejik bir konumu bulunduğu iddia ederek, 5 saatlik dar bölgeyle 38 ülkeye uçuş yapılabildiğini hatırlattı. İstanbul Havalimanının neden büyük yapıldığı ile ilgili bir soruya da yanıt veren Ekşi, dünyanın en önemli ve en kolay aktarma merkezi olacak olan Türkiye’nin ileride bu talebe cevap verebilecek bir altyapısının olması gerektiğini aktararak, geniş gövdeli uçaklarla şuanda 84 ülkeye uçuş yapabilen bir THY’nin olduğunu vurguladı.
 
Dünya THY’nin kanatları altında
 
Ekşi, dünyanın THY'nin kanatları altında olduğu benzetmesinde bulunarak, THY’nin dünyayı kapsadığını, THY'nin uçtuğu yerlerde Türkiye’nin bilinirliğinin de arttığına dikkati çekti. THY’nin sadece yolcu taşımadığını, aynı zamanda Türkiye'nin kültürünü farklı ülkelere de ulaştırdığını öne süren Ekşi, oradaki insanların Türkiye'ye gelmeye başladığını kaydetti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol