kapat ikonu

TESK'ten 'sigorta primi düşürülsün' talebi

TESK Genel Başkanı Palandöken, 2019 için sigorta priminin 182 Türk lirası artışla 882 liraya yükseldiğini anımsatarak, işçi ve işveren üzerindeki sigorta yükünün 2019'da hafifletilmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2019 yılı için sigorta priminin 182 Türk lirası artışla 882 Türk lirasına yükseleceğini hatırlatarak, işçi ve işveren üzerindeki sigorta yükünün 2019 yılında hafifletilmesi talebinde bulundu.
 
TESK Başkanı Palandöken, asgari ücrete bağlı olarak her sene yükselen sigorta primlerinin esnaf ve sanatkârın belini büktüğüne değinerek, bu konuda çalışmalar yapılmasını istedi.
 
ESNAF VE SANATKÂRLAR BU MEBLAĞLARI ÖDEMEKTE BÜYÜK GÜÇLÜK ÇEKİYOR
 
Palandöken, Bağ-Kur'lu esnaf ve sanatkârın 2016 yılında 568 Türk lirası olan sigorta priminin 2017 yılında 613 Türk lirasına yükseltildiğine dikkati çekerek, 2018 yılında da en düşük sigorta priminin 700 Türk lirası olarak belirlendiğine işaret etti. 2019 yılı için sigorta priminin 182 Türk lirası artışla 882 Türk lirasına yükseldiğini kaydeden Palandöken, esnaf ve sanatkârların bu meblağları ödemekte büyük güçlük çektiğini öne sürerek, hem kendi sigorta primi hem de yanındaki işçinin sigorta primi derken esnafın belini doğrultamadığını savundu. Palandöken, acilen bu konuda esnaflara bir kolaylık sağlanması gerektiğini dile getirerek, işçi ve işveren üzerindeki sigorta yükünün 2019'da mutlak suretle hafifletilmesinin şart olduğunu belirtti.
 
DÖVİZDEKİ DALGALANMADAN EN ÇOK ESNAF VE SANATKÂRLAR ETKİLENDİ
 
Sigorta primlerinin düşürüp, işçi maliyetlerini azaltarak daha fazla yabancı sermaye yatırımının çekilebileceğine değinen Palandöken, bu sene özellikle ağustos ayı itibarıyla döviz kurunda spekülatif bir şekilde yaşanan ekonomik dalgalanmadan en çok etkilenen kesimin esnaf ve sanatkârlar olduğunun altını çizerek, esnaf ve sanatkârların ekonominin adeta yapı taşı olduğunu aktardı.
 
SİGORTA PRİMLERİNDE ESNAFA SAĞLANACAK KOLAYLIK EKONOMİYE ETKİ EDER
 
Palandöken, esnafların 2019 yılında tekrardan ayağa kalkıp atağa geçmesi için prim yükünden kurtulması gerektiğini dile getirerek, sigorta primlerinde esnafa sağlanacak kolaylığın doğrudan ekonomiye ve istihdama etki edeceğini vurguladı.
 
SİGORTA PRİMLERİ İNDİRİLİP, İŞÇİ MALİYETLERİ AZALTILIRSA DAHA FAZLA YABANCI SERMAYE ÇEKİLİR
 
Sigorta primlerinin düşmesi hâlinde esnafın hem yanındaki elemanı çalıştırmaya devam edeceğini, hem de ihtiyacı varsa eleman almaktan kaçınmayacağını ifade eden TESK Başkanı Palandöken, yeni eleman alınmasının da istihdama destek getireceğini anlattı. Palandöken, sözlerini noktalamadan önce sigorta primlerinin indirilerek, işçi maliyetlerini azalttıktan sonra daha fazla yabancı sermaye yatırımının çekilebileceğini savundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol