kapat ikonu

TESK’ten kredi kartı talebi: Düşürülsün

Kredi kartına getirilen düzenlemeler hakkında açıklama yapan TESK Genel Başkanı Palandöken; “Gecikme faizleri de düşürülmeli” talebinde bulundu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kredi kartı taksit sınırlarında yaptığı düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Bendevi Palandöken; “Taksit sayısının artırılması olumlu ama yeterli değil. Kredi kartı taksit sayılarının artırılmasının yanında, gecikme faizleri de düşürülmeli” talebinde bulundu.

Taksit sayısının artırılması olumlu ama yeterli olmadığını ifade eden Palandöken; “Kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe düşenlerin sayısı ilk 3 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artarak 253 bin 85 kişi oldu. Gecikme faizlerinin düşürülmesi borçların ödenmesinde kolaylık sağlayacaktır. Bankalar elini taşın altına koymalı ve bu oranı yüzde 2,65'ten aşağı çekmeli” dedi.

Palandöken, Türkiye Bankalar Birliğinin ilk çeyrek verilerine göre kredi kartı borcu nedeniyle yasal takibi devam eden 2.4 milyon kişi olduğuna işaret ederek, BDDK'nın bu kapsamda çok önemli bir adım attığını da sözlerine ekledi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol