kapat ikonu

TESK'ten KDV ve ÖTV indirimi talebi

Sene sonuna kadar beyaz eşya ve mobilya sektörlerinde ÖTV ve KDV indirimlerinin kaçınılmaz olduğu vurgulandı.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2018’i en az zararla kapatmak için sene sonuna kadar beyaz eşya ve mobilya sektörlerinde özel tüketim vergisi (ÖTV) ve katma değer verisi (KDV) indirimlerinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.
 
2017’de düzenlenen ve büyük başarı kaydedilen vergi indirimlerini hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2018 yılını da en az zararla kapatmak için sene sonuna kadar beyaz eşya ve mobilya sektörlerinde özel tüketim vergisi (ÖTV) ve katma değer vergisi (KDV) indirimlerinin kaçınılmaz olduğunu savundu.
 
Palandöken tarafından yapılan yazılı açıklamada, beyaz eşya ve mobilya sektöründe vergi indirimi talep edildi. Palandöken, geçen yıla göre beyaz eşya satışlarının azaldığını hatırlattı.
 
Palandöken, dolar kurunda dış şoklarla yaşanan spekülatif artışın ardından beyaz eşyaya yapılan zamların satışların düştüğüne dikkati çekerek, 2017’ye göre beyaz eşya satışlarının yüzde 16 oranında azaldığını, sadece eylül ayında ise satışların yüzde 37 düştüğünü açıkladı ve ÖTV indiriminin yeniden gündeme getirilmesini istedi. Palandöken, 2017’de yakalanılan başarılı satış rakamlarına tekrardan ulaşılması için geçen yıl başarıyla sonuçlanan ÖTV ve KDV indiriminin tekrardan uygulanıp bu yılın en az zararla atlatılması gerektiğine vurgu yaptı. Geçen yıl indirim kampanyasından yararlanamayanların bu yıl bu kampanyayı yeniden dört gözle beklediğini söyleyen Palandöken, bu kapsamda yapılacak değişimlerin ardından enerjide de tasarrufun sağlanacağını öne sürdü.
 
BEYAZ EŞYADA ÖTV İNDİRİMİ YENİDEN GÜNDEME GETİRİLSİN
 
Bu satışları artırmak ve enflasyonla mücadelede başarılı olmak adına beyaz eşya sektöründe yapılan kampanyaların yetersiz olduğuna işaret eden Palandöken, beyaz eşya satışlarında 2017’de ulaşılan seviyeyi görmek için geçen senenin başarıyla uygulanan kısa süreli ÖTV indiriminin yeniden gündeme getirilmesi konusuna değindi.
 
‘’ÖTV VE KDV İNDİRİMLERİ KAÇINILMAZ’’
 
Palandöken, beyaz eşya ve mobilya sektörüne yönelik vergi teşvikleriyle geçen yılki büyüme oranının yeniden yakalanması gerektiğini vurgulayarak, 2018’i en az zararla kapatmak adına sene sonuna kadar beyaz eşya ve mobilya sektörlerinde ÖTV ve KDV indirimlerinin kaçınılmaz olduğunu ifade etti.
 
GEÇEN YIL ÜRÜNLERİNİ DEĞİŞTİREMEYENLERİN GÖZÜ VERGİ İNDİRİMİNDE
 
Geçen yılki vergi indiriminden faydalanamayanların, eski beyaz eşya ve mobilyalarını değiştirerek yeni teknolojiye sahip ürünlerini satın almak için vergi indirimini beklediğini öne süren Palandöken, miadı dolmuş ev eşyalarının yenilenmesinin sektörü canlandıracağını ve enerjide de tasarrufu sağlayacağını açıkladı. Palandöken, bu sektörlerde yapılacak vergi indirimlerinin yeni evlenecek çiftlerin de yolunu açacağını belirtti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol