kapat ikonu

TESK Başkanı: Perakende sektörüne kural konulmalı

TESK Genel Başkanı Palandöken, fiyat istikrarı ve rekabet ortamının sağlanabilmesi için perakende sektörüne kural konulması gerektiğini savundu.

Palandöken, fiyat istikrarı ve rekabet ortamının sağlanabilmesi adına perakende sektörüne kural konulmasını istiyor.
 
ÇARŞI PAZAR ESNAFI İHMAL EDİLDİKÇE İŞSİZ SAYISI VE KAPANAN İŞ YERİ SAYISI ARTIYOR
 
Gazetecilere konuşan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, fiyat istikrarı ve rekabet ortamının sağlanabilmesi için perakende sektörüne kural konulması gerektiğini ifade ederek, çarşı pazar esnafının ihmal edildiği müddetçe, işsiz sayısının da kapanan iş yerleriyle birlikte arttığına işaret etti. Palandöken, bu konuda gerekli yasal düzenlemelerin bir an evvel hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.
 
PAZARLARDA TEZGÂH SAYISI YARI YARIYA DÜŞTÜ
 
Zincir marketlerin tekelleşerek esnaf ve sanatkârın ekmeğini böldüğünü öne süren Palandöken, iç piyasada dengesiz ekonomik ortama sebep olduğunu vurgulayarak, pazarlarda tezgâh sayısının yarı yarıya düştüğüne dikkati çekti. TESK Başkanı Palandöken, rekabetin oluşabilmesi adına çarşı pazar esnafının ihmal edilmemesi gerektiğini yineledi.
 
PERAKENDEDE TEKELLEŞMEYE DOĞRU GİDİLİYOR
 
Fiyat istikrarı ve rekabet ortamının sağlanabilmesi için perakende sektörüne kural konulması gerektiğini vurgulayan Bendevi Palandöken, zincir marketlerin kuralsız açılışlarına neredeyse tüm yerleşim birimlerinde izin verildiğini anlatarak, bundan dolayı perakendede tekelleşmeye doğru bir gidişatın olduğunu öne sürdü.
 
EN BÜYÜK ZARARI ZOR GÜNLER YAŞAYAN ESNAF VE SANATKÂR GÖRÜYOR
 
Palandöken, bu durumda en büyük zararı, zaten zor günler yaşayan esnaf ve sanatkârın gördüğünü kaydederek, mutlaka iç piyasa ve perakendenin de dikkate alınmasını istedi. Çarşı pazar esnafının ihmal edildiği müddetçe, işsiz sayısının da kapanan iş yerleriyle birlikte arttığını savunan Palandöken, bu konuda gerekli yasal düzenlemelerin bir an evvel hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.
 
MARKETLER KURALSIZ AÇILARAK ESNAFI YOK EDİYOR
 
Palandöken, marketlerin kuralsız açılarak esnafı yok etmesinin yanında fiyatlarda da fırsatçılık yapıldığını iddia ederek, perakende sektörüne düzenleme istediklerini açıkladı. Marketlerin kuralsız açılarak esnafı bitirdiği gibi fiyatlarda da istikrarsızlık yarattığını öne süren Palandöken, bu durumun enflasyonu ve vatandaşı doğrudan etkilediğini ifade ederek, 'piyasanın şartları' kılıfıyla fırsatçılığa yönelenler olduğunu, bu kesimin konulacak kurallar ve yapılacak etkili denetimleri ile birlikte bir an evvel düzeltileceğini belirtti. Palandöken, geleneksel perakende sektörünün, hak ettiği teşvik ve destek verildiğinde ve piyasanın yıkıcı rekabet ortamında yalnız bırakılmadığında gelişerek güçleneceğini ve istihdam yaratabileceğini dile getirdi.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol