kapat ikonu

Teröre karşı yapay zeka geliştirildi

Terör olaylarının son bulması için yapılan teknolojik çalışmalara bir yenisi daha eklendi ve yapay zeka geliştirildi.

Terör olaylarının son bulması için yapılan teknolojik çalışmalara bir yenisi daha eklendi ve yapay zeka geliştirildi.
 
Son yıllarda artan ve mücadelenin hız kazandığı terör olaylarının daha hızlı tespit edilmesi için birtakım çalışmalar yapılıyordu. Bu çalışmaların ardından HAVELSAN tarafından yeni bir teknolojik gelişmenin kaydedildiği açıklandı. Suç ve terörle mücadele konusunda daha hızlı olmak, hata yapma oranını en aza indirmek amacıyla yapay zekanın geliştirildiği öğrenildi.
 
Türkiye'nin savunma sisteminin geliştirilmesi için birtakım çalışmalar yapılmıştı. Bu çalışmalar çerçevesinde yeni bir yapay zekanın geliştirildiği açıklandı. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar içerisinde en gelişmişi olduğu tespit edilen yapay zeka projesinin savunma sanayisi için son derece etkili bir sistem olduğu konuşuluyor.
 
Yapay zekanın yerleştirildiği araçların havadan mayın tespit edebilme özelliği bulunacak. Görüntülerin yukarıdan tespit edilmesinin ardından pek çok alana teröristler tarafından yerleştirilmiş olan mayınların tespit edilerek etkisiz hale getirilmesi için çalışmalar başlatılacak. Bu sistem ile birlikte teröristlerin yollara döşedikleri, pek çok askerin ve polisin şehit olmasına neden olan patlayıcılar gizlendikleri yerlerde rahatlıkla etkisiz hale getirilebilecek. Mücadeleler sırasında can ve mal kaybının ortadan kaldırılması amaçlanıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol