kapat ikonu

Terör turizmi bitirdi

Çözüm sürecinin sona ermesiyle yeniden alevlenen terör olayları Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki turizmi bitirdi. Terör olaylarından etkilenen bölge turizmi durma noktasına geldi. Yakın zamanda bölgedeki birçok turizm şirketinin batacağı ön görülüyor.

Doğu Anadolu ve özellikle Van Gölü ve Havzası çevresindeki turistik faaliyetler sona ermek üzere. Geçen yıl 2 milyon ziyaretçiyle verimli bir dönem geçiren bölgeye bu yılın ilk 6 ayı için tek bir rezervasyon dahi yapılmadı.
Van Gölü Havzası Turizm Derneği Başkanı Abdullah Tunçdemir yılın ilk 6 ayı için bir tek rezervasyon dahi almadıklarını söyledi.
 
2016 ilk 6 ayı için hiç rezervasyon yok
Doğu Anadolu Bölgesi’nde meydana gelen terör olaylarından ötürü bölgede turizm bitme noktasına geldi. Yılın ilk 6 ayı için bir tek rezervasyon dahi almadıklarını dile getiren Tunçdemir, 2014 ve 2015 yıllarının bölge turizmi açısından son derece verimli geçtiğini ve iç piyasadan toplamda 2 milyon turist aldıklarını dile getirdi. Terör olaylarının devam etmesi durumunda bölgedeki turizmin tamamen biteceğini dile getiren Tunçdemir çözüm sürecine geri dönülmesini istedi.
 
Geçtiğimiz 2 yıl boyunca 2 milyon turisti ağırlayan bölgenin bu yıl bu rakamın çok altında kalacağı düşünülüyor. Yılın ikinci ayında yılın ilk 6 ayı için tek bir rezervasyon yapılmış değil. BU durumda bölgedeki turizmcileri iflasın eşiğine gelmek konusunda tedirgin ediyor.
 
İran'dan bile turist gelmiyor
Tunçdemir iflas durumlarının çok yakında meydana gelebileceğini dile getirerek şunları kaydetti: "2014 yılında 847 bin 375, 2015 yılında 912 bin 610 turistin ziyaret ettiği Van’da bu yıl şimdiye kadar organizasyon kaydı yapılmadı. 3 bin 598 yatak kapasiteli Van’da çözüm süreciyle birlikte otellerde yüzde 100’lük doluluk oranı yaşanırken, şu anda oteller yüzde 10’luk kapasiteyle iflasın eşiğinde. " Tunçdemir artık sınır komşumuz İran’dan bile turist gelmediğini sözlerine ekledi.
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol