kapat ikonu

Terör mağdurlarına müjde! Ödemeler Başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde terör nedeniyle zarar gören illere yönelik çalışmaların sürdüğünü ifade etti. Az hasarlı bina ve dükkanlar için vatandaşlara yapılması planlanan ödemelerin en kısa sürede

  • Gündem
  • 08 Şubat 2017 18:54
  • Son Güncelleme: 09 Şubat 2017 11:15

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki’nin katılımıyla gerçekleşen Doğu ve Güneydoğu Koordinasyon toplantısı dün yapıldı. Terörden dolayı zarar gören bölgelere ilişkin çalışmaların ele alındığı toplantıda gelinen son durum değerlendirildi.

Üst düzey bürokratların da katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda terörün yol açtığı bölgelere yapılması planlanan projeler ele alındı. Bölgede devam eden ihya ve imar çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Toplantıda, terörün neden olduğu bölgedeki az hasarlı binalar için hak sahiplerine ödenecek olan maddi zararın en kısa sürede karşılanmasını isteyen Özhaseki, uzun süredir mağduriyet yaşayan vatandaşların sorunlarının çözümü için daha çok çalışılmasını istedi.

Şırnak’a 12 milyon TL kira yardımı yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhseki, terörün en çok zarar verdiği illerden biri olan Şırnak’ta kira yardımlarının bu ay içerisinde yapılacağını vurguladı. Şırnak için ödenecek olan kira yardım tutarı ise yaklaşık 12 milyon TL olarak belirlendi.

Çalışmaların bölgede faaliyet gösteren irtibat ofisleri aracılığıyla yapıldığını belirten Haseki, Silopi’ye 2 milyon 685 bin TL, Cizre’ye 1 milyon 908 bin TL kira yardımı yapılacağını ifade etti.

Toplantıda ayrıca bölgede yürütülen alt yapı çalışmalarına ilişkin konular da ele alındı. Bu doğrultuda kanalizasyon şebekesi ve içme suyu yapımının en kısa sürede devreye gireceği belirtildi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır'ın Sur ilçesinde devam eden restorasyon çalışmalarında sona gelindiğini vurgulayan Özhaseki, 11 projenin 2017 yılı sonuna kadar tamamlanacağını bildirdi.

Türkiye’nin en önemli sorularından biri olan ve uzun süredir devam eden terör olayları, özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yaşayan halkın evsiz kalmasına yol açtı. Yaşanan bu mağduriyeti gidermek için harekete geçen yetkililer binlerce kişinin zararını karşılamaya hazırlanıyor. Buna ilaveten 2017 yılı sonuna kadar istihdamın bu bölgelerde artması ve işsizlik oranının minimum seviyeye indirilmesi hedefleniyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol