kapat ikonu

Tepe Savunma hizmeti alan bankaların aktif büyüklüğü

Tepe Savunma ve Güvenlik Genel Müdürü, Tepe Savunma hizmeti verilen bankaların toplam aktif büyüklüğünün 1,2 trilyon Türk lirası olduğunu açıkladı.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Tepe Savunma ve Güvenlik Genel Müdürü Bora Doğualp, güvenlik konusunun sadece bugünün değil, yarını ve yarınları da ilgilendiren bir konu olduğunu ifade ederek, güven yolculuğuna hep birlikte devam edileceğini söyledi.
 
Sürdürülebilirlik ilkelere sahip çıkarak planlar ve hedefler yaratılıyor
 
Şirket olarak, ekonomik, sosyal ve çevresel kapsamda sürdürülebilirlik ilkelerine sahip çıkarak iş planlarını ve hedeflerini yarattıklarını ve sahiplenmeye de devam edeceklerinin altını çizen Doğualp, güvenlik kavramının; psikolojik yönünün, topluma açık ortamlardaki güvenlik konusu ve fiziksel güvenliği de tehdit altına alan siber güvenlik konusunun diğer önemli konu başlıkları arasında bulunduğunu belirterek, Tepe Savunma ve Güvenlik olarak hizmet verilen sektör ve çalışma alanları hakkında kısa bir araştırma yaptıklarını ve etkileyici sonuçlar elde ettiklerini bildirdi.
 
Tepe Savunma hizmeti alan bankaların aktif büyüklüğü 1,2 trilyon Türk lirası
 
Tepe Savunma ve Güvenlik Sistemleri'nin Türkiye Ekonomisindeki Yeri-Ekonomik Etki Analizi başlığı altındaki bu raporun, ilk kez odağına bir özel güvenlik hizmet firmasının Türk ekonomisine etkisini alması açısında önem taşıdığını vurgulayan Doğualp, 2017’de alışveriş merkezlerinde gerçekleşen ticaret rakamının 110 milyar Türk lirası iken, Tepe Savunma hizmeti alan AVM'lerin toplam cirosunun yaklaşık 32 milyar Türk lirası olduğuna işaret ederek, bankacılığa bakıldığında Tepe Savunma hizmeti alan bankaların toplam aktif büyüklüğünün 1,2 trilyon Türk lirası olduğunu açıkladı.
 
Özel güvenlik sektörü 13 milyar Türk lirası ciroya ulaştı
 
Doğualp, diğer taraftan Tepe Savunma hizmeti verilen özel sektör işletmelerinin 2017 yılı toplam cirosunun da hemen hemen 321 milyar Türk lirası olduğuna işaret ederek, özel güvenlik sektörünün 305 bine dayanan çalışanı ve bin 450 firma ile 13 milyar Türk lirası ciroya ulaştığını kaydetti.
 
Tepe Savunma ekonomiye 1 milyar Türk lirasına yakın katkı sağlıyor
 
Tepe Savunma’nın 2017’de 522 bin kişiye direkt, 776 milyon kişiye de dolaylı güvenlik hizmeti sağladığını anımsatan Doğualp, araştırma sonuçlarına göre, toplam istihdama Tepe Savunma'nın katkısının 17 bin 500 olduğunu aktardı. 493 milyon Türk liralık üretim değeri ile 440 milyon Türk liralık katma değer oluşturarak, Türkiye ortalaması olan 32 değerinin üzerinde katkı sağladıklarını öne süren Doğualp, Tepe Savunma’nın ekonomiye hemen hemen 1 milyar Türk lirasına yakın katkı sağladığını söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol