kapat ikonu

Tellal Pazarı Döviz Kuruna Karşı Direniyor

Malatya'da bulunan Tellal Pazarı alım gücü düşük vatandaşlara hizmet verirken yerli ve yabancı turistlerinde ilgisini çekmeye devam ediyor.

Malatya'da uygun fiyatları ile ünlü olan Tellal Pazarı adı altında bir bölge bulunuyor. 40 yıldır faaliyette bulunan bu pazar bölge halkı tarafından sıklıkla tercih ediliyor. bölgede bulunan Suriyeli vatandaşlar ile alım gücü düşük olan vatandaşların Tellal Pazarı'nı sık sık tercih ettikleri ifade ediliyor. Bu süreç içerisinde kentin kültürel hazinesi olarak da ifade edilmesi dikkat çekiyor.
 
Son zamanlarda pek çok ürüne döviz kuru üzerinden gelen zamlarla birlikte yaşanan fiyat artışı tartışmalara neden olmuştu. Zamlar vatandaşların belini bükerken uygun fiyatlı ürünlerin bulunması için çeşitli çalışmalar başlatıldı. Ancak Malatya'da bulunan bu pazar içerisinde göçmenler bütçelerine uygun ürünler bulabildikleri için durumdan son derece memnunlar.
 
Zenginlerde Pazardan Alışveriş Yapıyor
 
Pazar esnafı tarafından yapılan çalışmalar çerçevesinde sadece alım düşü gücük olan vatandaşların olmadığı ve bu süreçte zengin vatandaşların ve turistlerinde gelerek alışveriş yaptıkları öğrenildi. Yıllarca pazar sadece şehrin insanlarına hizmet veriyorken son dönemlerde Suriyelilerin de bölgede sayıca artmasından sonra pek çok kişiye hizmet verilmeye başlandı.
 
Pazarda satılan bazı elbiselerin film sektöründe de kullanıldığı be kostümlerin film setlerine gönderildiği öğrenildi. Döviz kurundan etkilenmeyen ve fiyatların son derece uygun olduğu bu pazara yerli ve yabancı turistlerde ilgi göstermeye devam ediyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol