kapat ikonu

Tekstil sektörü kapsamlı politikaya ihtiyaç duyuyor

Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Murat İnanç, tekstil ve pamuk sektöründe vizyon oluşturacak kapsamlı politikaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Murat İnanç, yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam yaratan ve 17 milyar dolar civarında ihracata imza atan tekstil ve pamuk sektöründe vizyon oluşturacak kapsamlı politikaya ihtiyaç duyulduğundan bahsetti.
 
Yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam sağlayan ve 17 milyar dolar civarında ihracat gerçekleştiren tekstil ve pamuk sektörünün vizyon oluşturacak kapsamlı politikaya ihtiyacı olduğunu öne süren Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Murat İnanç, tekstil sektörünün Türkiye'nin lokomotif ve en köklü sektörlerinden biri olduğunu ifade ederek, kadınlar ve gençler başta olmak üzere yaklaşık 2 milyon kişiye doğrudan iş kapısı yaratıldığını savundu.
 
Doğumdan ölüme kadar tekstil sektörüne ihtiyaç duyulduğuna dikkati çeken İnanç, bu sektöre hak edilen değerin verilmediğini iddia etti. İnanç, gençlerin bu sektörde çalışmak istemediğini kaydederek, üniversitelerin de tekstil mühendisliği bölümünü talep olmadığı için kapattığını anımsattı. İnanç, sektöre daha çok sahip çıkılmasını gerektiğini, bunun da sağlanması durumunda tekstilde çıkartılacak bir dünya markası ile ihracatın artırılabileceğini aktardı.
 
DOĞUMDAN ÖLÜME KADAR TEKSTİLE İHTİYAÇ DUYULUYOR
 
İnanç, son dönemde birçok sektörle ilgili teşvik ve politikalar belirlenmesine rağmen tekstil sektörünün göz ardı edildiğini vurgulayarak, doğumdan ölüme kadar hayatın her anında tekstile ihtiyaç duyulduğuna işaret etti.
 
Böyle önemli bir sektöre hak ettiği değerin verilmediğini anlatan İnanç, bu durumun toplumda da hissedildiğini ve gençlerin tekstil sektöründe çalışmak istemediğini ileri sürerek, üniversitelerin tekstil mühendisliği bölümlerinin talep olmadığı için tercih kılavuzundan çıkartıldığını açıkladı. İnanç, bu durumun sektörün geleceği açısından büyük tehlike olacağını dile getirdi.
 
SEKTÖRDE VİZYON OLUŞTURACAK KAPSAMLI POLİTİKAYA İHTİYAÇ VAR
 
İnanç, Türk tekstil sektörünün iyi işçilik ve kaliteli ham madde sayesinde dünyada marka olduğunun altını çizerek, yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam sağlayan ve 17 milyar dolar civarında ihracat gerçekleştiren tekstil ve pamuk sektöründe vizyon oluşturacak kapsamlı politikaya ihtiyaç duyulduğunu yineledi.
 
TEKSTİLDE DÜNYA MARKASI ÇIKARTIP, İHRACAT ARTIRILABİLİR
 
Yüzde 100 katma değer yaratan bu sektöre daha çok sahip çıkılması gerektiğini belirten İnanç, bunun gerçekleşmesi hâlinde tekstilde dünya markası çıkartıp, ihracatın da artırılabileceğini aktardı.
 
Öz İplik-İş Sendikasının ‘’dokuma, hazır giyim ve deri’’ iş kolunda örgütlü olduğunu ve 30 bine yakın üyesinin bulunduğunu açıklayan İnanç, tekstil sektörünün önemli bir paydaşı olarak sorumluluk almayı sürdüreceklerini duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol