kapat ikonu

Tekstil Mühendisliği Seçenlere Burs Verilecek!

Tekstil mühendisliği seçen öğrencilere bir asgari ücret kadar burs desteğinin verileceği müjdesi verildi.

Tekstil, hazır giyim, deri ihracatçıları birlikleri ile Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası ile son olarak Yükseköğretim Kurulu arasında yeni bir çalışmanın gerçekleştirildiği öğrenildi. Bu protokole göre üniversite sınavlarında ilk 20 bine giren öğrencilerin tekstil mühendisliğini tercih etmeleri halinde okul bitene kadar her ay burs desteğinin verilmesi amaçlanıyor. Bu destekler sektörün geliştirilmesi için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.
 
Yapılan yeni bir toplantının ardından ilk 20 bine giren öğrencilerin tekstil mühendisliğini seçmesi halinde asgari ücret karşılığında bir ücretin ödenmesi planlanıyor. Ancak bu ücretler kredilerde olduğu gibi geri alınmayacak. Bursun tamamen karşılıksız verilmesi planlanıyor. Son yıllarda bu bölümleri tercih eden öğrenci sayısının giderek az olduğu ortaya çıktı. Sektörü hareketlendirmek için üniversitelerle birlikler arasında yeni bir düzenlemenin yapılmasına karar verildi.
 
Nitelikli İş Gücü Sorunu Ortadan Kaldırılacak
 
Hazır giyim sektörünün geçen yıl yapılan değerlendirmeleri çerçevesinde Türkiye'nin toplam istihdam süreci arasında 30 milyar dolarlık bir paya sahip olduğu belirlenmişti. Bu durumda istihdam oranına bakıldığı zaman yüzde 6'lık ciddi bir rakam ortaya çıkıyor. Ancak gün geçtikçe geri plana atılması çeşitli tehlikeleri de beraberinde getiriyor.
 
Üniversite sanayi iş birliği kapsamında yapılan çalışmanın tercih imkanlarını değiştirmesi bekleniyor. Böylece nitelikli iş gücü sorunu da ortadan kaldırılacak ve son derece nitelikli personellerin yetiştirilmesi ve böylece sektörün geliştirilmesi planlanıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol