kapat ikonu

Teknoparklardan 3,6 milyar dolarlık ihracat yapıldı

Teknoparklarda bugüne kadar 63,3 milyar liralık satış, 3,6 milyar dolarlık da ihracat gerçekleştirildi.

Teknoloji geliştirme bölgelerinin faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, teknoparklarda bugüne kadar 63,3 milyar liralık satışın gerçekleştirildiğini, 3,6 milyar dolarlık da ihracat yapıldığını açıkladı.
 
Varank, ‘’Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu’’ ile birlikte 2001'de kurulmaya başlanan teknoparkların sayısının 81'e ulaştığını hatırlatarak, bunların 59'unda teknoloji ve yenilik faaliyetlerinin başladığını, 22'sinin ise altyapı çalışmaları tamamlandıktan sonra faaliyete geçeceğini duyurdu.
 
750 MİLYON LİRALIK HİBE DESTEĞİ
 
Teknoparklarda yer alan işletmelere birçok vergisel muafiyet, prim istisnası gibi kolaylıklar sağlandığına dikkati çeken Varank, teknoparklara verilen önemin bir göstergesi olarak 14 yılda bakanlığın bu bölgelere 750 milyon Türk lirası hibe desteği sağladığını bildirdi. Bakan Varank, teknoparklar vesilesiyle üniversitelerle sanayicilerin yani teorik bilgiyle pratiğin bir araya getirildiğini işaret etti.
 
50 BİNE YAKIN İSTİHDAM SAĞLIYOR
 
Bakan Varank, sağlanan destekler ve teşviklerle teknoparklarda 5 bin 150 teknoloji tabanlı işletmenin faaliyet gösterdiğini belirterek, 40 bini Ar-Ge personeli olmak üzere 49 bin 332 kişinin buralarda istihdam edildiğini söyledi. Teknoparklarda bugüne kadar 63,3 milyar Türk lirası satış, 3,6 milyar dolarlık da ihracatın yapıldığını anlatan Varank, bu bölgelerdeki tescilli patent sayısının bin 22'ye ulaştığını aktardı.
 
ULUSAL VE ULUSLARARASI YATIRIMCILARDAN ÖNEMLİ YATIRIMLAR
 
Bakan Varank, bugün gelinen noktada teknoparkların sadece teknoloji tabanlı işletmelere ev sahipliği yapan yerleşkeler olmaktan çıktığını, sağlanan nitelikli hizmetler ile birlikte bu bölgelerde firmaların çok daha hızlı ve sağlıklı büyüdüğünden bahsederek, ulusal ve uluslararası yatırımcıların bu firmalara önemli yatırımlar yaptığını vurguladı. Bakan Varank, yüksek hızlı veri iletişim çiplerinin tasarımı, yerli antivirüs yazılımı, yüksek performanslı solar teknolojiler gibi pek çok stratejik ürünün geliştirildiğine değindi.
 
BİR FİRMA 295 MİLYON DOLARA SATILDI
 
Teknoparklarda girişimciliğe adım attıktan sonra Ar-Ge projeleri neticesinde yakaladıkları başarılar sayesinde yatırım alan firmaların da bulunduğunu dile getiren Varank, yazılım geliştirme ekipleri için akıllı bilgilendirme sistemi üreten bir firmanın 2018 yılında 295 milyon dolara satıldığı bilgisini paylaştı. Bakan Varank, geliştirdiği teknolojik eğitim platformu sayesinde yabancı yatırımcılardan 150 milyon doların üzerinde yatırım alan firmaların da olduğunu ifade etti.
 
Bakan Varank, ‘’Ar-Ge Merkezi" ve "Tasarım Merkezi" belgesi alan firmaların vergi indirimi, sigorta primi ve gelir vergisi stopajı destekleriyle damga vergisi istisnası gibi imkânlardan da yararlandığını anımsattı.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol