kapat ikonu

Teknolojik yatırımlar meyvesini verecek

Son 5 yıldır teknoloji transfer ofisleri gibi yapılar kurulmaya başlandığını ifade eden Uluslararası Patent Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kaya, bunların meyvelerinin önümüzdeki yıllarda alınacağını öne sürdü.

  • Teknoloji
  • 15 Aralık 2018 13:11
  • Son Güncelleme: 15 Aralık 2018 13:28
Son 5 yıldır teknoloji transfer ofisleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, üniversitelerde araştırma altyapıları adı altında özel enstitüler gibi yapılar kurulmaya başlandığını hatırlatan Uluslararası Patent Birliği (UPB) Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, bunların meyvelerinin önümüzdeki dönemlerde alınacağını vurguladı.
 
Kaya, Türk Patent ve Marka Kurumuna (TÜRKPATENT) 2017'nin 10 ayında 4 bin 494 patent başvurusu yapıldığını belirterek, bu yılın aynı döneminde ise rakamın 4 bin 886'ya ulaştığını ifade etti.
 
2017’DE ORGANİK OLMAYAN PATENT BAŞVURUSU YAPILMIŞTI
 
Patent başvurusunda, 2018’in 10 ayında, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 8,7’lik artış yaşandığından bahseden Kaya, bunun ilk bakışta geçmiş yıllara göre biraz düşük oran gibi göründüğünü ancak bunun önemli sebepleri olduğunu kaydederek, 2017'de patent başvurularında organik olmayan, Türkiye'nin güzide kuruluşlarından bazı şirketlerin ve üniversitelerin ciddi bir başvuru yapmasından kaynaklı bir artış yaşandığını hatırlattı.
 
ORGANİK OLMAYAN ARTIŞA KARŞIN YÜZDE 8,7’LİK ARTIŞ
 
Kaya, 2017'deki patent başvurusundaki artışın 2016'ya göre yüzde 33'ten fazla olduğu bilgisini paylaşarak, bu sene bu oranın düştüğünü fakat geçen seneki organik olmayan artışa karşın yine de yüzde 8,7 artış olmasının olumlu bir gelişme olduğunu vurguladı.
 
SON AYLARDA CİDDİ BAŞVURULAR OLACAK
 
Değişen Sınai Mülkiyet Kanunu sonrasında yaşanan uyum veya geçiş süreci sebebiyle patent başvurularında azalma olacağı yönünde bir beklentinin olduğunu anımsatan Kaya, tüm bunların dikkate aldığında bu ortama rağmen bir artışın yakalandığını dile getirdi. Kaya, yıl bittiğinde bu yüzde 8,7’lik artışın daha da yükseleceğini ileri sürerek, şirketlerin kasım ve aralık aylarında daha çok başvuru yaptığını ve son aylarda ciddi başvuruların olacağına işaret etti.
 
TEKNOLOJİ KONUSUNDA BİRÇOK YAPILAR KURULMAYA BAŞLANDI
 
Son 5 yıldır teknoloji transfer ofisleri, üniversitelerde araştırma altyapıları, teknoloji geliştirme bölgeleri adında özel enstitüler gibi yapılar kurulmaya başladığını ve üniversitelerin araştırma üniversitelerine dönüştürülmeye çalışıldığına dikkati çeken Kaya, bunları, geleceğe dönük Ar-Ge ekosisteminin tohumları olarak tanımlayarak, önümüzdeki yıllarda bu tohumların filizlenip meyvesini vereceğini savundu.
 
AR-GE TOHUMLARI MEYVESİNİ VERECEK
 
Kaya, STK temsilcisi ve profesyonel patent marka vekili olarak geleceği bu açıdan umutlu gördüğünü belirterek, gerek teknoloji transfer ofisleri, gerekse üniversitelerin bu konuda çıktılar ürettiğini söyledi. Çalışmaların birçoğunun içerisinde bulunduklarını anlatan Kaya, 5 senede buralarda çok değerli insan kaynağının yetiştiğini öne sürerek, bundan sonra teknolojik yatırımların meyvelerinin alınacağını aktardı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol