kapat ikonu

Teknoloji Bankası İçin Geri Sayım Başladı

İlk defa 2011 yılında gündeme gelen Teknoloji Bankası için geri sayım başladı ve yakın zamanda tamamlanması bekleniyor.

İlk defa 2011 yılında gündeme gelen Teknoloji Bankası için geri sayım başladı ve yakın zamanda tamamlanması bekleniyor.
 
Bir süredir devam eden Teknoloji Bankası için geri sayım başladı. Temelleri ilk olarak 2011 yılında atılmıştı. Bu çalışma ile birlikte Türkiye'nin de ev sahipliği yaptığı çalışma için gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerin teknoloji açığının yapılacak düzenlemeler sonrasında kapatılması amaçlanmıştı.
 
Gebze'de kurulması planlanan Teknoloji Bankası için uzun zamandır gerçekleştirilen görüşmeler ve planlamalar sonrasında sonunda Birleşmiş Milletler desteği sonrasında geri adımların atıldığı ifade edildi. Çalışmanın hayata geçirilmesinin ardından 47 farklı ülkenin ortaya çıkan tüm teknoloji açığının kapatılması ve tüm gerekli ihtiyaçların tamamlanması amaçlanıyor.
 
Gerekli imzaların atılmasının ardından bu yıl projenin tamamlanarak hayata geçirilmesine karar verildi. Türkiye'nin ev sahipliği yapmasından dolayı stratejik açıdan da önemli olacağı ifade edildi. Gelişmekte olan ve gelişmemiş olan ülkelerin teknoloji politikaları bu şekilde tamamlanmış olacak. Mekanizmanın tam olarak sağlanması için gerekli eğitimler tamamlanacak. Stratejik öneme sahip olacak proje için Türkiye ev sahipliği yapma karşılığında belirli bir finansmanı karşılamayı amaçlıyor. Bunun için Türkiye 5 yıllık plan çizerek süre içerisinde 10 milyon dolar vereceğini açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol