kapat ikonu

Tekirdağ'da üretilen çoraplar 61 ülkeye ihraç ediliyor

Tekirdağ'da faaliyetlerine devam eden bir tekstil firması, tekstil ve çorap ihracatıyla dünyanın dört bir yanına hizmet veriyor.

  • Sektörel
  • 01 Şubat 2019 16:05
  • Son Güncelleme: 01 Şubat 2019 16:12
Tekirdağ'da çorap üreten bir tekstil firması, her geçen sene ürün ihraç ettiği ülke çeşitliliğini artırarak dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nde 830 kişiye istihdam sağlayan Bross Tekstil, 61 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Geçen senenin başlarında 53 ülkeye ürün ihraç eden firma, üretime bağlı olarak bir sene içerisinde hem istihdamını artırdı, hem de ihracat listesine 8 ülkeyi daha dâhil etti.
 
2018’DE YERLİ MARKA İÇİN YÜZDE 25, GLOBAL MARKALAR İÇİN YÜZDE 75 ÜRETİM
 
Gazetecilere konuşan Bross Tekstil'in Genel Müdürü Furkan Yavuzarslan, tekstil ve çorap üretimiyle Avrupa, Çin, Afrika ve Orta Doğu ülkelerine ihracat yaptıklarını ifade ederek, geçen senenin kendileri için başarılı olduğunu dile getirdi. 2017 yılında belirledikleri tüm hedefleri gerçekleştirdiklerine işaret eden Yavuzarslan, 2017 yılını yüzde 15 kendi markalarına, yüzde 75 global markalara üretim yaparak geçirdiklerini bildirerek, 2018 yılında da kendi markalarına yüzde 25, global markalara da yüzde 75'lik üretim yaptıklarını belirtti. Yavuzarslan, istihdamda 830 personele yükseldiklerine dikkati çekerek, Orta Doğu pazarına ciddi ihracat rakamlarına ulaştıklarını duyurdu.
 
İSTİHDAM YÜZDE 20 ARTTI
 
İstihdamı yüzde 20 artırdıklarını vurgulayan Yavuzarslan, toptan ve perakende ürün satış zinciri oluşturduklarını kaydederek, 2017 yılında Ar-Ge faaliyetlerine ciddi yatırım hedefi koyduklarını ve bu hedefe 2018 yılında ulaştıklarını anlattı. Yavuzarslan, 2018 yılında gerçekleştirdikleri üretimin bir önceki seneye kıyasla yüzde 15 arttığını ilan ederek, 2019 yılında ise ihracatı tekrardan arttırmayı hedeflediklerini söyledi. Devletin verdiği ihracat teşviklerinin kendilerine daha fazla katkı verdiğini ileri süren Yavuzarslan, bununla ilgili üniversitelerle de iş birliği içerisinde olduklarına dikkati çekerek, yeni projeler ve katma değerli ürünler çıkması anlamında güzel bir çerçevede çalıştıklarını açıkladı.
 
2018’DE 53 ÜLKEYE İHRACAT YAPILIRKEN ŞU AB BU SAYI 61’E YÜKSELDİ
 
Yavuzarslan, 25 bin metrekare kapalı alanda üretim yaptıklarını hatırlatarak, yapılan üretimlerin yüzde 75’ini global markalara ihraç ettiklerini bildirdi. 2018 yılında toplam 53 ülkeye ihracat yaparken şu an 61 ülkeye ihracat yaptıklarını dile getiren Yavuzarslan, uzun vadedeki 2023 hedefine 500 milyon dolarlık bir ticaret hacmi öngördüklerini belirterek, perakende ve toptan satışların yanında online satış ortamında da hedeflerini büyüttüklerini aktardı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol