kapat ikonu

Tek faiz için çok erken

Türkiye Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2016 yılının ilk enflasyon raporuna dair bilgiler verdi. Erdem Başçı yaptığı açıklamalarda 'tek faizli dönem' için erken olduğunu ifade etti.

‘Enflasyonu bitireceğiz’ diyen Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, bugünkü enflasyon değerleri açıklamasında bunun gerçekleşebilmesi ortak çaba sarfetmek gerek' dedi.

 

Geçen gün yaptığı açıklamada ‘enflasyonu kökten bitireceğiz’ ifadesini kullanan Türkiye Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, bugünkü enflasyon değerleri açıklamasında bunun gerçekleşebilmesi için kolektif çabanın şart olduğunu dile getirdi.

 

Tek faiz uygulamasıyla ilgi de açıklamalarda bulunan Başçı, ‘piyasalardaki genel seyir belli olmadan tek faizli sisteme geçemeyiz’dedi. Piyasalarda yaşanan genel dengesizlik hali ve küresel durgunluk nedeniyle tek faizli döneme geçilmesinin erken olduğu düşünüldü.

 

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı yılın ilk enflasyon raporuna dair bilgiler verdi. Başçı, “Şubat, Mart, Nisan aylarında enflasyonu yıllık bazda düşürücü baz etkisi gözlenecek. Baz etkileri yılın ilk çeyreğinde enflasyonun düşüşüne yardımcı olacak” dedi.

Başçı konuşmasında Ağustos ayında duyurulan çok yönlü önlemler paketinin oynaklık etkilerini yumuşatıyor olduğuna da dikkat çekti. Küresel piyasalarda yaşanan dengesizlik hali ve küresel durgunluk devam etmesi sonucunda 2016 yılında genel görünüm hakkında somut verilere ulaşılamıyor. Bu durumda hem ülkeleri hem de bireysel yatırımcıları tedirgin ediyor.

 

Bu durum nedeniyle Türkiye Merkez BankasI Başkanı Erdem Başçı da 2016 genel seyri belli olmadan tek faiz uygulamasının mümkün olmayacağını belirtti.

 

Erdem Başçı, "18 Ağustos'ta çok boyutlu tedbirler aldık ve bu tedbirlerin oynaklıkların boyutunu azalttığı gözleniyor. Bundan sonra bu araçların etkilerini ve hangi durumlarda hangisinin kullanılacağını iletişim politikasıyla aktaracağız. Yol haritasını açıkladıktan sonra TL'de sıkı, döviz likiditesinde dengeleyici, finansal istikrarda destekleyici tutumumuzu sürdürdük"şeklinde konuştu.

Başçı tek faizle politika uygulamanın getiri eğrisini sert bir şekilde dikleştirdiğini belirtti. Başçı, "Bizim uyguladığımız çerçevede getiri eğrisi nispeten yatay kaldı, bu çerçeveden memnunuz. Ticari krediler tüketici kredilerine göre daha hızlı büyüdü. Bu, fiyat istikrarına finansal istikrara ve dengelenme sürecine katkı yapacak. Krediler boyutunda enflasyona yukarı yönlü risk görmüyoruz" dedi.

 

Ocak ayı enflasyonunun çift haneye çıkma ihtimalinin olmadığını dile getiren Başçı, enflasyonu ortadan kaldırmak için kapsamlı bir şekilde çalışıldığını ve ilerleyen yıllardan enflasyondan tamamen kurtulacağını dile getirdi. Ancak Başçı, enflasyondan kurtulabilmek için ortak bir emek sarf edilmesi gerektiği üzerinde durdu.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol