kapat ikonu

Tejada: Türkiye için en kötüsü geride kaldı

BBVA Üst Finans Yöneticisi Jaime Saenz de Tejada, Türkiye için en kötüsünün geride kaldığını ifade etti.

Katıldığı canlı yayın programında ekonomiye dair soruları yanıtlayan BBVA Üst Finans Yöneticisi Jaime Saenz de Tejada, Türkiye için en kötüsünün geride kaldığını söyledi.
 
Merkezi İspanya'da bulunan Banco Bilbao Vizcaya Argentaria'nın (BBVA) Üst Finans Yöneticisi (CFO) Jaime Saenz de Tejada, Türkiye’nin ekonomik durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
CARİ AÇIĞI VE ENFLASYONU KONTROL ALTINDA TUTMA İMKÂNI
 
Türkiye'nin son aylarda doğru şeyleri yaptığını düşündüğünü dile getiren Tejada, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomik Program’ın (YEP), cari açığı ve enflasyonu kontrol altında tutma imkânı tanıyacak büyüme hedeflerini içinde barındırdığını ve bu bakımdan çok önemli ve yerinde bir program olduğunu aktardı.
 
TÜRK EKONOMİSİ DİRENCİNİ GÖSTERDİ
 
Bloomberg International TV’de gündeme ilişkin soruları cevaplayan Tejada, Türkiye’nin son dönemde ekonomide özellikle dış müdahalelere rağmen yaşanan şoklar karşısında bir kez daha direncini gösterdiğini vurguladı. Tejada, Türkiye’nin son aylarda doğru şeyleri yaptığını düşündüğünü anlatarak, Bakan Albayrak tarafından açıklanan YEP’in cari açığı ve enflasyon canavarını kontrol altında tutma imkânı tanıyacak büyüme hedeflerini içinde barındırması açısından önemine işaret etti.
 
Türkiye ile ABD arasında yaşanan gerilimin kaynağı olarak gösterilen ABD’li Rahip Andrew Brunson, 15 Temmuz 2016’daki FETÖ’cü darbe girişiminin ardından düzenlenen operasyon kapsamında tutuklanmış ve terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği gerekçesiyle 35 yılla yargılanıyordu. Ancak mahkemece verilen kararın ardından hem ev hapsi cezası hem de yurt dışı yasağı kaldırılan Brunson’ın serbest kalması ile birlikte ABD ile ilişkilerin iyileşmeye başlaması hakkında da yorumda bulunan Tejada, bunun geleceğe ilişkin daha iyimser olma imkânı yarattığını belirtti.
 
TÜRKİYE İÇİN EN KÖTÜSÜ GERİDE KALDI
 
Türkiye’de en geniş sermaye oranlarına sahip olduklarını anlatan Tejeda, likidite tamponlarının son derece güçlü olduğunu, bunun da teminatı artırma imkânı tanıdığını ifade etti. Tejeda, Türkiye için en kötüsünün geride kaldığına dikkati çekti.
 
BAKAN ALBAYRAK DA AYNISINI SÖYLEMİŞTİ
 
Eylül ayı enflasyon verilerinin beklenilenin de üzerinde gerçekleşmesinin ardından katıldığı canlı yayın programında ‘’Türkiye için en kötüsü geride kaldı. Bundan sonra dolar da düşecek enflasyon da’’ yorumunda bulunan Bakan Albayrak’ın açıklamasına yakın görüşler ortaya çıkıyor. Küresel analistler, ekonomistler, iş dünyasından önemli isimlerin de Türkiye için aynı görüşü savunması, Türk ekonomisine olan güvenin göstergesi olarak değerlendiriliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol