kapat ikonu

TCMB'nin hamlesiyle dolar/TL 3,81'in altına geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) repo ihalesini açmamasının ardından dolar/TL paritesinde bir nebze düşüş yaşandı. Son edinilen bilgilere göre; dolar/TL paritesi 3,81 seviyesinin altına geriledi.

  • Piyasalar
  • 12 Ocak 2017 13:35
  • Son Güncelleme: 12 Ocak 2017 13:47
Bu sabah saatlerinde fırlayan döviz fiyatları TCMB'nin aldığı kararla bir nebze olsun geriledi. 4 lira sınrınıa dayanan dolar/TL 3,81'in altına gerileyerek toparlandı.
 
Haftanın dördüncü işlem gününe de yükselişle giriş yapan dolar/TL bu sabah saatlerinde 3,92 seviyesini görmüştü. Ardından TCMB'nin repo ihalesi açmama kararıyla düşmeye başladı. En son edinilen bilgilere göre; TCMB'nin hamlesiyle dolar/TL 3,81 seviyesinin altına geriledi.
 
Dolar/TL yaklaşık yüzde 1,5 azalışla 3,8060 seviyesine kadar gerilemesi sonrasında saat 12.40 itibarıyla 3,81 seviyelerinde dengelendi.
 
Piyasa uzmanları, TCMB'nin 1 hafta vadeli repo ihalesi açmayarak TL likiditesini sıkılaştırmasının, kurlar üzerinde baskı oluşturduğunu ve TL'nin değerlendiğini kaydetti.
 
Star Gündem'de eyr alan habere göre; Merkez Bankası kaynakları da bu sıkılaştırma ile piyasa yapıcı bankaların "Geç Likidite Penceresi"ne yönelebileceğini ve böylece fonlama maliyetinin yükseleceğine değinerek, "Bunun amacı TL'nin maliyetini artırarak döviz kurlarındaki yükselişi sınırlamak. Merkez Bankası, bütün enstrümanlarını önümüzdeki günlerde kullanabilir." şeklinde konuştular.
 
Yurt dışında ise ABD başkanlığına seçilen ve 20 Ocak'ta koltuğa oturacak Donald Trump'ın dün gerçekleştirdiği ilk basın toplantısındaki açıklamalarının ardından küresel piyasalarda da doların değer kaybettiği görülüyor.
 
Dolar endeksi bugün yüzde 0,7 azalışla 101,1'e gerilerken, yatırımcıların ABD ekonomi politikasında belirsizliğin arttığına ilişkin endişeleri nedeniyle güvenli liman olarak görülen değerli metal ve gelişmiş ülke tahvillerine talebin artması dikkati çekiyor.
 
Bugün öğleden sonra Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantı tutanakları ile ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin açıklamalarının takip edileceğini dile getiren analistler, teknik açıdan dolar/TL'nin 3,81'in altında kalıcılık sağlaması durumunda, sırasıyla 3,7250 ve 3,6400 seviyelerinin gündeme gelebileceğini dile getirdi.
Kaynak: Star Gündem
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol