kapat ikonu

TCMB kredi kartı işlemlerindeki azami faiz oranını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranları açıklandı. Açıklanan karara göre; yeni yılda uygulanacak faiz oranlarında değişikliğe gidilmedi.

  • Finans
  • 29 Aralık 2018 14:11
Merkez Bankası yapılan yazılı açıklamada, kredi kartı işlemlerinde 2019 yılı birinci çeyreğinde uygulanacak azami faiz oranlarında değişiklik yapılmadığı duyuruldu.
 
Bankaların, başka ülkelerde olduğu gibi kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlediği anımsatılırken, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri sayesinde karşılamalarının menfaatlerine olacağı ifadeleri yine bu açıklamada paylaşıldı.
 
MAĞAZA İÇİ ALIŞ VERİŞ VE DİJİTAL BAĞIŞ DÖNEMİ
 
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko ise bu açıklamanın ardından önemli konulara değindi. Türkiye'nin Dijital Cüzdanı BKM Express ile mağaza içi alış veriş ve dijital bağış döneminin başladığını ilan eden Canko, BKM Express'in 2011 yılında hayata geçirdiklerini anımsatarak, 32 bin iş yerinde 1,7 milyon kullanıcıya hizmet verildiğini dile getirdi. Canko, BKM Express'in 2019’da kullanıcı sayısını artırmayı ve online ödemelerde ulaştığı başarıyı kasa ödemelerinde de yaygınlaştırmayı öngördüklerini dile getirerek, ödemelerin görünmez kılınmasını hayal ettiklerini vurguladı.
 
SİVİL TOPLUM İLE STK’LER ARASINDA KÖPRÜLER KURMAYA DEVAM
 
Canko, BKM Express olarak sivil toplum ile STK'ler arasında köprüler kurmayı ve bağış kültürünü dijitalleştirme ana temasıyla hayata geçirdikleri e-bağış özelliğiyle 2015’ten beri 250 vakıf ve derneğe Kasım 2018 sonundan itibaren 262 bin işlem adediyle 6,1 milyon Türk lirası bağış yapılmasına aracılık ettiklerini ifade ederek, BKM olarak nakitsiz toplumun en önemli savunucularından birisi olarak, 2019 yılının finansal okuryazarlık, banka kartlarının yaygınlaşması ve kullanımının artması, temassız ödemelerin yaygınlaşması gibi konularda desteklerinin daha da ileriye taşınacağını belirtti.
 
HEDEF 17 MİLYON TROY LOGOLU KART
 
Nisan 2016 tarihinde tüm üye bankaların desteğiyle hayata geçirdikleri ve bugün 25'i banka, 3’ü elektronik para kuruluşu olmak kaydıyla toplamda 28 üyesi bulunan Türkiye'nin Ödeme Yöntemi (TROY) logolu kart sayısının bugün 7 milyona ulaştığı bilgisini paylaşan Canko, bu sene her ay çift haneli büyüme oranlarına ulaştıklarına dikkati çekerek, kart sayılarının neredeyse 4 katına çıkardıklarını ve bu sayede 7 milyona ulaştıklarını duyurdu. Canko, özellikle yeni verilen kartlarda ciddi bir büyüme sağlandığına işaret ederek, 2018 senesinde yeni verilen her 100 kartın 28 tanesinin TROY logolu olduğunu ileri sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol