kapat ikonu

TCMB faiz kararını sabit tuttu

Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 24'te sabit tuttuğunu duyurdu.

  • Finans
  • 25 Ekim 2018 14:57
  • Son Güncelleme: 25 Ekim 2018 15:53
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 24'te sabit tuttuğunu duyurdu.
 
TCMB'den faiz oranlarınailişkin yazılı bir açıklama yapıldı. Para Politikası Kurulunun (PPK), Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplandığı vurgulandı. Söz konusu açıklamada ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret edildi. Finansal koşullardaki sıkılaşmanın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın devam ettiği kaydedildi. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceği söz konusu açıklama ile vurgulandı.
 
EKONOMİDEKİ DENGELENME EĞİLİMİ BELİRGİNLEŞTİ
 
Toplantıda, politika faizinin yüzde 24 düzeyinde sabit tutulduğu kaydedildi. Yapılan duyuruda, son dönemde açıklanan verilerin ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini gösterdiğine işaret ettiğine de dikkati çekildi.
 
İKTİSADİ FAALİYETTEKİ YAVAŞLAMALAR DEVAM EDİYOR
 
Dış talebin gücünü korumakla birlikte finansal koşullardaki sıkılaşmanın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın devam ettiği konusuna da değinilirken, yakın dönemde enflasyon görünümüne ilişkin gelişmelerin fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret ettiği kaydedildi.
 
KURUL, SIKI PARA DURUŞUNU KORUYACAK
 
Döviz kurundaki dalgalanmaların da etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği de yine bu açıklamada yer aldı. İç talep koşullarındaki zayıflamanın enflasyon görünümündeki bozulmayı kısmen sınırlayacağı düşünülse de fiyatlama davranışlarına dair yukarı yönlü risklerin devam ettiği uyarısı yapıldı. Bu kapsamda kurulun, sıkı parasal duruşunu korunması yönünde karar verdiği bildirildi.
 
Duyuruda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğine işaret edildi.
 
İLAVE PARASAL SIKILAŞMALAR YAPILABİLECEK
 
Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanırken, fiyatlama davranışları, enflasyon beklentileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmelerin yakından izlenerek ihtiyaç duyulması durumunda ilave parasal sıkılaştırmaların yapılabileceği aktarıldı.
 
Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine sebep olabileceği vurgulandı. Öte yandan PPK toplantı özetinin beş iş günü içinde yayımlanacağı bildirildi. TCMB PPK, dış talebin gücünü korumanın yanında finansal koşullardaki sıkılaşmanın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın sürdüğünü hatırlattı.
 
İç talep koşullarındaki zayıflamanın enflasyon görünümündeki bozulmayı kısmen sınırlayacağı düşünüldüğü fakat fiyatlama davranışlarına dair yukarı yönlü risklerin devam ettiği bilgileri de yer aldı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol