kapat ikonu

TBB'den bankalara tavsiye kararı

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu’ndan bankalara yönelik yeni bir tavsiye kararı alındığı açıklandı.

  • Kredi
  • 08 Ekim 2018 12:24
  • Son Güncelleme: 08 Ekim 2018 12:30
Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) tavsiye niteliğindeki kararında, bankalar ve diğer finansal kuruluşlara toplam nakit kredi borcu 15 milyon TL’nin altında olan işletmelerden belli şartları sağlayanlar vadesi gelen taksitleri 24'aya kadar vadelendirebileceğinin altı çizildi. TBB’nin bu kararının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da şahsi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, alınan bu tavsiye kararının reel sektör için çok önemli olduğu ifade etti.
 
TBB, Ekonomik Faaliyetin Desteklenmesine İlişkin Tavsiye Kararını kamuoyuna duyurdu.
 
TAKSİTLER 24 AYA KADAR VADELENDİRİLEBİLECEK
 
Karara göre; nakit kredi borcu 15 milyon TL’nin altında olan işletmelerden belli şartları sağlayanlar vadesi gelen taksitleri 24'aya kadar vadelendirebileceği ifade edildi.
 
30 Nisan 2019 tarihine kadar vadesi dolacak spot kredileri ve taksitli kredilerin, bu dönemde vadesi gelen taksitlerin vadelendirilmesi 6 aya kadar anapara ödemesiz olacağı belirtildi.
 
TBB'den bankalara tavsiye kararı-1
 
BAKAN ALBAYRAK: ALINAN KARAR ÇOK ÖNEMLİ
 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da şahsi Twitter hesabı üzerinden TBB’nin kararını değerlendirdi. Albayrak, alınan bu tavsiye kararının reel sektör için çok önemli olduğu söyledi.
 
TBB'den yapılan açıklamanın kısa özeti ise şu şekilde;
 
Türkiye Bankalar Birliği (TBB), 17 Ağustos 2018 tarihinde ekonomik faaliyetin desteklenmesine yönelik olarak yapılabileceklere ilişkin, takdiri üyelere ait olmak üzere tavsiye niteliğinde karar almış ve üyeler ile paylaşmıştı. Yönetim Kurulu’nun YEP’i görüştüğü, buna göre, risklerin göreli olarak düştüğü, para ve sermaye piyasalarında oynaklığın azaldığı, yurtiçi ve yurtdışı yatırımcıların beklentilerinde iyileşmelerin başladığı belirtildi. Alınan önlemlerin ekonomik faaliyetin makul bir sürede toparlanmasına destek olacağı ön görüşü TBB’den yapılan açıklamada aktarıldı. Bunun sağlıklı ve kalıcı olması için yatırımın, üretimin, ticaretin, istihdamın ve varlık değerlerinin korunmasının önemine vurgu yapıldı. Bu kapsamda TBB Yönetim Kurulu tarafından, takdiri üyelere ait olmak üzere, tavsiye niteliğindeki kararların alındığı ve kendileri ile paylaşıldığı beyan edildi.
 
Alınan kararlar şöyle;
 
Risk grubu bazında, bankalar ve diğer finansal kuruluşlara toplam nakit kredi borcu 15 milyon TL’nin altında olan (gayri nakdi riskleri ile birlikte 25 milyon TL’ye ulaşan) işletmelerden bankalar ve diğer finansal kuruluşlar tarafından hakkında yasal takip işlemi başlatılmamış, iflas kararı bulunmayan, kredileri 30 Haziran 2018 tarihinden sonra ilgili bankada yapılandırılmamış, nakit akış dengesi geçici olarak bozulduğu için borçlarını ödemekte zorlanan ancak kredilerinin yeniden vadelendirilmesi hâlinde, borçlarını geri ödeme kabiliyeti kazanarak işletme sermayesini güçlendireceği kanaati oluşanlarla sınırlı olmak kaydıyla; 30 Nisan 2019 tarihine kadar vadesi dolacak, spot kredileri ile taksitli kredilerin bu dönemde vadesi gelen taksitleri, 6 aya kadar anapara ödemesiz olmak üzere, toplam 24 aya kadar vadelendirebileceği TBB tarafından yapılan açıklamada duyuruldu.
 
TALEPLER BANKA TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLECEK
 
Uygulama için, işletmeler, bankalara münferiden başvurabilecek. Talepler, her bir banka tarafından kendi risk yönetimi ve kredi politikaları çerçevesinde değerlendirilip sonuçlandırılacak.
 
Açıklamada, bankaların her dönemde karşılıklı iyi niyete ve özveriye dayalı olarak, imkânlar çerçevesinde, tüm sektörler itibarıyla müşterilerine kredi kanallarını açık tutup, vade, ödeme ve teminat koşullarında esneklik sağladığı yer aldı.
 
Bankacılık sektörü, üyeleri ve ilgili diğer tüm paydaşlarla işbirliği ve sağduyu içinde, kaynakların ülkenin menfaatleri doğrultusunda en verimli şekilde kullanılmasının gayreti içinde olmaya ve büyümenin sağlıklı biçimde sürdürülmesine katkı sağlamaya devam edeceği, paylaşılan açıklamanın sonunda yer aldı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol