kapat ikonu

Tazminat ve iş davalarına hızlı çözüm geliyor

İş davalarında ortaya çıkan anlaşmazlık tazminat gibi konulara karşılık getirilecek hızlı arabuluculuk döneminin yakın zamanda başlaması planlanıyor.

İş davalarında ortaya çıkan anlaşmazlık tazminat gibi konulara karşılık getirilecek hızlı arabuluculuk döneminin yakın zamanda başlaması planlanıyor.
 
Yapılan değerlendirmeler sonrasında iş davalarının biriken dosya sayısının her geçen gün biraz daha fazla olduğu tespit edildi. İşçiler ile işverenler arasında yaşanan sorunlarda iş davaları gerekli yardımları sunmaya devam ederken en küçük olayların dahi mahkemeye taşınması işleri daha zor bir hale getirmeye başladı. Bu süreç içerisinde mahkemelerde biriken davaların sonuçlanma süreleri yıllar almaya başladı.
 
Bir süredir iş mahkemelerinde arabuluculuk sisteminin getirilmesi adına çalışmalar devam ediliyordu. Yapılan çalışmaların ardından yakın zamanda uygulamaya geçilmesi bekleniyor. İşçilerin anlaşmazlık ve tazminat alma gibi konularda daha hızlı sonuç almaları için arabuluculuk sistemi devreye girecek. Bu hafta mecliste yapılacak görüşmelerin ardından arabulucu düzenlemesinin tüm detayları ile görüşülmesi bekleniyor. Görüşmelerin ardından uygulamaya geçileceği açıklandı.
 
Tasarı çerçevesinde işçiler ile işveren arasında meydana gelen ücret, yıllık izin, çalışma saatleri,fazla mesai, tazminat gibi konular için öncelikli olarak arabulucuya başvurmaları sağlanacak. Bunun ardından dava açmadan önce başvurulacak bu sistem sayesinde sorunların en geç 3 hafta içerisinde tatlıya bağlanması bekleniyor. Sonuçlanmayan davaların mahkemeye taşınması bekleniyor. Bu sayede hızlı bir çözüm sistemi hayata geçirilecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol