kapat ikonu

Tavuk ve yumurta ihracatı 1 milyar dolara dayandı

Türkiye'nin tavuk ve yumurta ihracatının 2018’in ocak-kasım döneminde, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 12 artarak 917 milyon dolara ulaştığı açıklandı.

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından paylaşılan verilere göre, bu senenin ocak-kasım döneminde gerçekleşen tavuk ihracatı, 2017'nin aynı dönemine nazaran yüzde 10 artarak 523 milyon dolara ulaştı. Tavuk ihracatında ilk sırada 299 milyon dolarla Irak bulunurken, bu ülkenin ardından 55 milyon dolarla Libya ve 40 milyon dolarla Hong-Kong geldi.
 
Yumurta ihracatı da söz konusu dönemde, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 17 artarak 336 milyon dolardan 394 milyon dolara ulaşırken, yumurta ihracatında ilk sırada 281 milyon dolarla Irak bulunuyor. Irak’ın ardından ikinci 37 milyon dolarla Suudi Arabistan, üçüncü ise 21 milyon dolarla İran oldu. Bu dönemde tavuk ve yumurta ihracatının toplamı 917 milyon dolara kadar dayandı.
 
HAYVANSAL MAMULLERDE BÖYLE BİR RAKAMA ULAŞMAK ÇOK ÖNEMLİ
 
Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit, söz konusu verilerin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Hayvansal mamullerde böyle bir rakama ulaşmanın çok önemli olduğunu savunan Girit, Türkiye ekonomisine ihracat artışıyla katkı vermenin önemli olduğunu anlattı.
 
TÜRKİYE, KANATLI ETİ ÜRETİMİNDE DÜNYADA İLK 10’DA
 
Girit, Bakanlıklarla yapılan görüşmeler sonucu ihracata dayalı büyümeyi kendilerine hedef seçtiklerini aktararak, ilk olarak miktarsal olarak artmaya başladıklarını vurguladı. Dünyanın kanatlı eti üretiminde ilk 10 ülkesi içinde bulunduklarını ifade eden Girit, daha sonra çok fazla kalite yatırımları yapıldığını kaydederek, bunların da meyvesini almaya başladıklarını öne sürdü.
 
GELECEK YIL MİLYAR DOLARA ULAŞILMASI HEDEFLENİYOR
 
Yaklaşık 52 ülkeye ihracat yaptıklarına işaret eden Girit, bu ülkelerin Türkiye'de üretilen piliç etinin ne kadar kaliteli olduğunu keşfettiğini ileri sürerek, bunun neticesinde büyüyen bir sonuçla ihracat rakamlarıyla arzu edilen noktaya yaklaşıldığını, gelecek yıl tavuk ve yumurtada en büyük hedeflerinin ise kritik seviye olan milyar dolara ulaşmak olduğunu söyledi.
 
IRAK PAZARINDA BİR SIKINTI YOK
 
Girit, temmuzda kanatlı et sektöründe en büyük pazar olan Irak'ın bu ürünlerde gümrük vergisini yüzde 10'dan yüzde 50'ye çıkaracağı yönündeki haberleri anımsatarak, arada bir bu tarz yöntemlere başvurduklarını dile getirdi. Kendilerine yetebilme oranlarının belli olduğunu belirten Girit, Türkiye’nin özellikle yumurta ihracatında dünyanın en büyüklerinden biri olduğuna dikkati çekerek, şu an Irak pazarında bir sıkıntının olmadığını ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol