kapat ikonu

TAV’dan yılın ilk 9 ayında yüzde 25 kâr

TAV Havalimanları 2018’in ocak-eylül döneminde net kârını yüzde 25 yükselterek, 206 milyon avroya çıkarttı.

  • Şirketler
  • 27 Ekim 2018 11:18
  • Son Güncelleme: 27 Ekim 2018 11:26
TAV Havalimanları tarafından yapılan açıklamaya göre, yılın ocak-eylül dönemlerinde 118 milyon yolcuya hizmet verildiği ve şirketin aynı dönemde 902 milyon avro ciro elde ettiği öğrenildi. Bu dönemde ise net kâr 206 milyon avro olarak açıklandı.
 
20 ÜLKEDE 63 HAVALİMANINA HİZMET
 
Açıklamada TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener’in de görüşlerine yer verildi. Şener, TAV olarak yedi ülkede 15 havalimanının işletmesini üstlendiklerini belirterek, havalimanı işletmeciliğinde tüm dünyada tercih edilen bir marka olarak, hizmet şirketlerinin de 20 ülkede toplam 63 havalimanında hizmet verdiğini bildirdi. Şener, hizmet şirketlerinin faaliyetlerini sürdürdüğü 63 havalimanının 40'ının yurt dışında olduğunu belirterek, 19 farklı ülkede bulunduğunun altını çizdi.
 
TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK DIŞ HAT YOLCU RAKAMINA ULAŞILDI
 
Mayıs ayında, Türkiye’nin dış hat yolcu trafiği açısından ikinci büyük havalimanı olan Antalya Havalimanına yüzde 50 ortak olduklarını anımsatan Şener, 2018’in ocak-eylül döneminde dış hat yolcu trafiği yüzde 27 büyüyen Antalya Havalimanının Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonu olarak şirketin geleceğe dönük büyüme planları içinde önemli bir yere sahip olduğunu dile getirdi. 2018 yılında işlettikleri havalimanlarının neredeyse tamamının tüm zamanların en yüksek dış hat yolcu rakamlarına ulaştığını söyleyen Şener, kendi rekorlarını da kırdığına dikkati çekti.
 
YILIN İLK DOKUZ AYINDA YÜZDE 10 YOLCU ARTIŞI
 
Portföylerine bu yıl kattıkları Antalya hariç Türkiye’de işletmesini üstlendikleri hava limanlarının yılın dokuz ayında yüzde 10 yolcu artışı elde ettiğini kaydeden Şener, yurt dışında işlettikleri havalimanlarının yolcu büyümesinin de yüzde 15 olarak gerçekleştiğini açıkladı.
 
YÜZDE 11 ORGANİK BÜYÜME
 
Şener, toplam yolcu trafiği açısından Tunus’ta yüzde 50, Gürcistan’da yüzde 21 ve Makedonya’da yüzde 18 artış olduğunu bildirerek, inorganik büyüme de dâhil olmak üzere 2018’in ilk dokuz ayında hizmet verilen yolcu sayısında yüzde 36 büyüme kaydedildiğini, inorganik büyümenin dâhil edilmediği zaman ise sadece organik büyümelerinin yüzde 11’e ulaştığı bilgisini paylaştı.
 
CİRO 902 MİLYON AVROYA ULAŞTI
 
Yolcu sayısında elde edilen bu çok başarılı sonuçları yüksek kârlılıkla taçlandırmayı da bildiklerini ifade eden Şener, cirolarının da yüzde 6 artarak, 902 milyon avroya ulaştığını ve FAVÖK’ün de yüzde 23 artarak 485 milyon avroya ulaştığını belirtti. Şener, kurdaki dalgalanmalara rağmen net kârın yüzde 25 artarak 206 milyon avroya ulaştığını ve ‘’önemli çift haneli büyüme’’ hedeflerinin ilk dokuz ay itibarıyla tutturulduğunu vurguladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol