kapat ikonu

TAV, Balkanlar ve Afrika’da yatırım yapacak

TAV, önümüzdeki dönemde Balkanlar ve Afrika'da yatırıma ağırlık verecek.

  • Şirketler
  • 08 Kasım 2018 15:31
  • Son Güncelleme: 08 Kasım 2018 18:15
TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, gelecek dönem yatırımlar ile ilgili bilgi verdi. Şener, Atatürk Havalimanı’nın kapatılmasının ardından yurt içi ve yurt dışında yeni yatırımlar ve hamleler yaparak yaşanabilecek gelir kaybının kapatılması adına çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü anlattı. Şener, havalimanı işletmeciliğinin uluslararası bir iş olduğunun altını çizerek, binaların kalitelerinin birbirine yakın olması hâlinde kuralların da aynı olduğunu kaydetti.
 
Türkiye’nin dünyadaki en genç havalimanlarına sahip bir ülke olduğu bilgisini de paylaşan Şener, bundan dolayı havalimanı işletmeciliğinde, dünyadaki havalimanlarıyla başa baş gittiğini aktardı.
 
20 ülkede yatırımlarının bulunduğunu ifade eden TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, önümüzdeki dönemde Balkanlar ve Afrika'da yatırımlara ağırlık verileceğini söyledi.
 
TAV, ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM YATIRIMLARINI ARTIRACAK
 
TAV'ın yatırımları ve havalimanı işletmeciliğine ilişkin değerlendirmede bulunan Şener, şirket olarak, yurt içinde ve yurt dışında birçok proje gerçekleştirdiklerini ve havalimanı işletmeciliği yaptıklarını ifade etti. Şener, önümüzdeki dönem yurt dışında özellikle Balkanlar ve Afrika'daki yatırımlarını artırmayı hedeflediklerini dile getirdi.
 
GELİR KAYBI YENİ YATIRIMLARLA KAPATILACAK
 
Şener, İstanbul'daki Atatürk Havalimanı'nın kapatılmasının ardından oradaki gelir kaybının yerine koyulması gerektiğine dikkati çekerek, bunun için Antalya Havalimanı'nın yüzde 50'sini aldıklarını hatırlattı. Şener, bu kaybın yurt dışındaki yatırımlara ağırlık vererek kapatılacağına dikkati çekti.
 
BİNALAR BENZERSE KURALLAR AYNI
 
Havalimanı işletmeciliğinin uluslararası boyutta bir iş olduğuna işaret eden Şener, havalimanı binalarının kalitesinin farklı olması durumunda işletilmesinin de farklı olacağını ancak kalitesinin birbirine yakın olması hâlinde genellikle kuralların hep aynı olduğunu öne sürdü.
 
TÜRKİYE DÜNYA İLE BAŞA BAŞ GİDİYOR
 
Şener, Türkiye’nin dünyadaki en genç havalimanlarına sahip bir ülke olduğunu anımsatarak, bu sebeple havalimanı işletmeciliğinde, dünyadaki havalimanlarıyla başa baş gittiğini vurguladı.
 
BALKANLAR VE AFRİKA’YA AĞIRLIK VERİLECEK

18 havalimanı işlettiklerini belirten Şener, yurt dışındaki ilk işlerini 2004 yılında İran'da yaptıklarını belirterek, Gürcistan, Tunus, Mısır, Makedonya, Suudi Arabistan'ın da aralarında bulunduğu ülkelerdeki havalimanı yatırımlarından söz etti. Şener, 20 ülkede yatırım yaptıkları bilgisini paylaşarak, önümüzdeki dönemde Balkanlar ve Afrika'da yatırımlara ağırlık verileceğini ifade etti.
 
Bunun hiç kolay olmadığını dile getiren Şener, her ülkenin kendine göre iş, ticaret ve ceza kanununun olduğunu kaydederek, yatırım yapılan ülkelerin Başbakanı, Ulaştırma Bakanı gibi önemli siyasileri ile de iletişim kurulması gerektiğini vurguladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol