kapat ikonu

Tatilde Çalışanlar Dikkat! Ücretler İki Katına Çıkacak!

Bayram ve arefe gününde çalışanlar için yönetmelikte bazı değişiklikler yapılmıştı. Bu değişiklikler çerçevesinde bu günlerde çalışanların günlük ücretleri iki katına çıkarılacak.

Bayram ve arefe gününde çalışanlar için yönetmelikte bazı değişiklikler yapılmıştı. Bu değişiklikler çerçevesinde bu günlerde çalışanların günlük ücretleri iki katına çıkarılacak.
 
Ücretli olarak çalışanlar için iş kanunu tarafından belirlenen ücretlendirme tablosu tekrar hatırlatıldı. Bu tablo düşünüldüğü zaman arefe ve tatil gününde çalışmak zorunda kalan işçilerin nasıl bir ücret tarifesine tabii tutulacakları merak konusu olmuştu. Bu süreç içerisinde arefe ve bayram günlerinde çalışan işçilerin günlük ücretleri iki katı ile ücretlendirilecek. Diğer zamanlarda almış oldukları ücretlerin iki katını alarak bayramda çalışmış olmanın karşılığını maddi olarak almaya hak kazanacaklar. Bayram ve tatil günlerinde iş kanunu tarafından belirlenen yönetmelik çerçevesinde çocukların çalıştırılması kesinlikle yasaklandı. Çocuk işçi çalıştırdığı tespit edilen işverenlere bu konuda yüklü miktarda bir ceza kesilecek.
 
Bayramlarda tatil yapma hakkını kullanıp tatile giden ya da memleketlerinde akraba ziyaretlerinde bulunabilen çalışanların son derece şanslı olduğu belirtilmişti. ancak böyle özel günlerde çalışmak zorunda olan işçilerin bulunduğu da gözden kaçmadı. Bu süreç içerisinde bayram günlerinde çalışmak zorunda olan işçilerin maddi açıdan desteklenmeleri için ücret tarifelerinde değişikliğe gidilmesine karar verildi. Bayramda çalışmaları halinde normal zamanda alacakları ücretin net iki katı verilecek. Aylık ücretle çalışanların brüt maaş tutarı 30 güne bölünerek sonrasında bir günlük hak ettiği ücret kolaylıkla bulunabilir.
 
Yapılacak maaş hesaplamaları işveren tarafından doğru bir şekilde gerçekleştirilmezse çalışanın bu durumu şikayet etme hakkı bulunuyor. Yapılacak denetimler sonrasında eksik ücret ödendiği ve iş kanuna uymadığı öğrenilirse idari para cezası ödemek zorunda kalacak olan şirket bu anlamda daha büyük zarara uğrayabilir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol