kapat ikonu

Taşıt Kredisi Mi İhtiyaç Kredisi Mi Daha Avantajlı?

Araba almak isteyenler için taşıt kredisinin mi yoksa ihtiyaç kredisinin mi kullanılması gerektiği konusunda uzmanlar bazı açıklamalar yapıyor.

  • Kredi
  • 23 Ekim 2018 13:50
Araba almak isteyenler için taşıt kredisinin mi yoksa ihtiyaç kredisinin mi kullanılması gerektiği konusunda uzmanlar bazı açıklamalar yapıyor.
 
Günümüzde kredi kullanarak taşıt satın almak isteyen vatandaşların sayısı her geçen gün arıyor. Bankaların bu konuda çeşitli hizmetleri bulunuyor. Bazıları taşıt kredisi kullanırken bazılarının ise ihtiyaç kredisi adı altında kredi çektikleri biliniyor. Günümüzde hangi kredi türünün daha avantajlı olduğu konusunda birtakım değerlendirmeler yapılıyor.
 
Kredi türüne ve bankaların çalışma prensibine göre genellikle kredi faiz oranları artıyor. İhtiyaç kredisi ile taşıt kredisi arasında faiz oranları açısından farklılıklar bulunuyor. Ancak bu süreçte bankaların taşıt kredisi için sunmuş oldukları faiz oranlarının çok daha uygun olduğu tespit ediliyor. Genel anlamda kişilerin karar vermeden önce bankalar arasında faiz oranlarını ve ödeme imkanlarını incelemeleri gerekiyor.
 
İhtiyaç kredisi çekerken daha düşük miktarlı kredi çekebilirsiniz. Ancak taşıt kredisi çekmek isteyen vatandaşlar arabanın modeline göre daha yüksek miktarlı kredilerden yararlanmak mümkündür. Ancak taşıt kredisi alındığı zaman borç bitene kadar araç banka tarafından ipotek altına alınıyor. Bankalar böylece borcu güvence altına almayı amaçlıyor. Ancak ipotek sürecini yaşamak istemeyen vatandaşların bu anlamda ihtiyaç kredisi çekmeleri daha mantıklı olabilir. Yüksek miktarlı ihtiyaç kredisi kullanmak isteyenlerin herhangi bir mal varlığını ipotek ettirmeleri gerekiyor. Ancak bu durum masrafların artmasını sağlıyor. Taşıt kredisi çekmek isteyen vatandaşların aynı zamanda belirli bir miktar nakit parasının olması gerekiyor. Taşıt kredisi çekerken aracın yaşı, miktarı ve modeli gibi pek çok detay banka tarafından inceleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol