kapat ikonu

Taşınır rehni KOBİ'lere finansmanda rahatlık sağladı

Taşınır rehni sistemi sayesinde KOBİ’lere 237 milyar TL, 38 milyar dolar ve 11 milyar avro finansman yaratıldığını hatırlatan Bakan Pekcan, bugüne dek fiili kullandırımın 96 milyar TL’yi bulduğunu açıkladı.

  • Gündem
  • 18 Şubat 2019 10:20
  • Son Güncelleme: 18 Şubat 2019 10:52
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, KOBİ’lerin taşınırların ticari işlemlerde teminat olarak kullanılmasını sağlamak, finansmana ulaşımını kolaylaştırmak, alacağın tahsili için alternatif imkânlar getirmek için reform niteliğindeki Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu’nun 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girdiğini anımsatarak, belirtilen düzenleme ile birlikte KOBİ’lerin yanında çiftçi, üretici örgütü ve serbest meslek erbabının finansmana erişiminin daha da kolay olduğunu bildirdi.
 
Türk ekonomisinin dengeli ve istikrarlı büyümesine katkı yaratacak
 
Bu aktörlerin rekabet güçlerinin yükselmesiyle birlikte Türk ekonomisinin dengeli ve istikrarlı büyümesine katkı yaratılmasının hedeflendiğini vurgulayan Pekcan, düzenlemeyle taşınırların borcunun karşılaması hâlinde ticari işletme ya da esnaf işletmesinin tümü üzerinde rehin kurulmasının önüne geçilmesini, tacir ve esnafların birbirlerinin yatırımlarını finanse edebilmelerini sağladıktan sonra kredi kuruluşu hâricinde alternatifler sunulmasının amaçlandığını kaydetti.
 
Rehinli işlemlere sorgulama imkânı
 
Söz konusu kanunla Rehinli Taşınır Siciline ilişkin tüm işlemlerin, bakanlığın gözetimi ve denetimi altında Türkiye Noterler Birliği’nce 1 Ocak 2017 tarihinde oluşturulan Taşınır Rehin Sicili (TARES) sistemi üzerinden noterlikler tarafından yapılmaya başlandığını ilan eden Pekcan, bu sicil ile finansal kuruluşlara kredi talebinde bulunanların rehinli işlemlerini sorgulama imkânının getirildiğine işaret ederek, sicil sisteminde işleyişi kolaylaştırmak için bazı bakanlıklar ve Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Birliği ile protokoller imzalandığını belirtti.
 
KOBİ'lere 237 milyar TL
 
Bakan Pekcan, Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu kapsamında TARES’e bugüne dek 19 bin 289 adet rehin sözleşmesinin tescil edildiğine dikkati çekerek, bu tescil işlemi karşılığında KOBİ’lere hemen hemen 237 milyar TL, 38 milyar dolar ve 11 milyar avro finansman imkânı sağlandığını duyurarak, bugüne kadar fiili kullandırımın hemen hemen 96 milyar TL’yi bulduğunu aktardı. Bu doğrultuda en çok 455 bin 130 adet ile ticari alacaklar taşınır rehnine konu edildiği bilgisini paylaşan Pekcan, bunu 412 bin 997 adet ile makine ve teçhizatın takip ettiğini anlattı.
 
Türkiye’nin Dünya Bankasının açıkladığı son Doing Business (İş Ortamı) Raporu’nda bir önceki seneye göre 17 sıra birden yükselişle 190 ülke arasında 43. sıraya tırmandığını ifade eden Pekcan, Türkiye’nin iş yapma kolaylığını ölçen 10 kriterin 7’sinde reform niteliğinde iyileştirmeler gerçekleştirdiğini söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol