kapat ikonu

Taşeronlara İki Formül!

Bir süredir tartışılan taşeron sorunu hakkında hükümet tarafından iki farklı formül belirlendi. Bu iki formülden birisinin yakın zamanda seçilmesi bekleniyor.

Bir süredir tartışılan taşeron sorunu hakkında hükümet tarafından iki farklı formül belirlendi. Bu iki formülden birisinin yakın zamanda seçilmesi bekleniyor.
 
Uzun zamandır binlerce taşeron işçi kadroya geçmek adına hükümetten müjdeli haber bekliyordu. İstekler doğrultusunda konuyu ele alan hükümet açıklamalarında yakın zamanda konu hakkında önemli çalışmaların yapılacağı yönünde müjde vermişti. Bakanlar Kurulu tarafından görüşülen konu hakkında çeşitli alternatifler masaya yatırılıyor.
 
İki Formül Belirlendi
 
Geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamalar sonrasında yıl sonuna kadar taşeron işçilerin tüm sorunlarının çözüme kavuşturulacağı açıklanmıştı. Sonradan ortaya çıkan yeni gelişmeler çerçevesinde iki farklı formülün ön plana çıktığı öğrenildi. Yakın zamanda bu iki formül detayları ile birlikte Bakanlar Kurulunda inceleme altına alınacak. İncelemeler ve değerlendirmeler sonrasında önümüzdeki haftalarda net bir kararın verilmesi sağlanacak.
 
Görüşülen sistemlere göre taşeron işçilerin yeni bir statü almaları için planlamalar yapılacak. Devlet memuru statülerinin dışında 4E adı altında kendileri için yeni bir başlık oluşturulması planlanıyor. Bu sayede kamu personeli olarak isimlendirilebilecekler. Taşeron işçiler daha önce devam ettikleri işi yapmaya devam edecekler. İşçilerin maaşları bu süreç içerisinde yükselecek. Sözleşmeli olarak iş alımı yapılacağı zaman kurum tarafından kuruma geçiş aşamasının sınav ile yapılması planlanıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol