kapat ikonu

Taşeron işçi sorunu çözüme kavuşuyor

Taşeron işçilere yönelik önemli haberler gelmeye devam ediyor. Yaklaşık 720 bin taşeronu yakından ilgilendiren taşeron konusu 2017 yılı içinde çözüme kavuşacak. Peki taşeron işçilere kadro ne zaman verilecek? İşte taşeron işçi konusunda merak edilenler…

720 bin taşeron işçinin merakla beklediği kadro konusu hakkında açıklama yapan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, tüm taşeron işçilerin kamuda istihdam edileceğini dile getirdi. AK Parti Hükümeti, taşeron işçilere yönelik çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor. Maliye Bakanlığı ise nihai karar üzerinde çalışıyor. Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra konunun kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor.

Taşeron işçi konusunda bilgi veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müzezzinoğlu, sözleşmeli ya da başka bir statüde çalışan tüm çalışanların tek bir çatı altında toplanacağının sinyalini verdi. Yani 2017 yılı içinde taşeron işçi sorununun çözülmesi tahmin ediliyor.

1.5 milyon kişiye istihdam sağlanacak

Türkiye’de artan işsizlik sorununun önüne geçmek için gerekli çalışmaları yürüten yetkililer yıl sonuna kadar 1.5 milyon kişiye istihdam alanı yaratacak. İstihdam projesi hakkında bilgi veren Müzezzinoğlu, istihdam alanı oluşturan işverenlere ciddi anlamda devlet desteği verileceğine dikkat çekti. İşverenin vergi yükümü hafifleterek onlara destek sağlanacak. “Süper İstihdam Teşviki” adı altında yürütülen proje sayesinde 1.5 milyon kişi iş sahibi olabilecek.

“Büyükanne Projesi”ne rekor başvuru

Kısa süre önce bazı pilot illerde başvuruları başlayan “Büyükanne Projesi” hakkında da açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müzezzinoğlu, katılımın yüksek olduğunu vurguladı. Büyükanne projesi ile birlikte hem çalışan anneler hem de büyükanneler kazançlı çıkacak. Dolayısıyla büyükanneler 12 ay boyunca geri ödemesiz aylık 421 lira maddi destek alacak. Ancak annenin çalışıyor olması ve çocuğun 3 yaşından küçük olması gerekiyor. Bu şartları sağlamayan kişiler büyükanne projesinden faydalanamaz.

Projeye kısa süre içerisinde yaklaşık 46 bin başvuru yapıldı. Bu başvuruların 11 bin 200’ü belirtilen kriterleri yerine getiriyor. İlerleyen dönemlerde bu kriterlere yönelik herhangi bir gelişmenin olup olmayacağı ise merak konusu haline geldi. Mart ayının başından itibaren “Büyükanne Projesi” ödemeleri yapılacak.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol