kapat ikonu

Tartışma Yaratan Bankaların Şok Yaratan Sırları Ortaya Çıktı!

Dünyanın en büyük 5 yatırım bankasının dünyada pek çok orta ve büyük ölçekli bankayı spekülatif işlemler sonucunda zarara uğrattıkları ortaya çıktı.

Avrupa Birliğ'nin ardından Avustralya'da özellikle orta ve büyük ölçekli olan işlemleri zarara uğrattığı iddia edilen dünyanın en büyük 5 yatırım bankasının tartışmalara neden olan sırları gündeme geldi. Dünyanın en büyük 5 yatırım bankası denildiği zaman akıllara JP Morgan, Citigroup, RBS, UBS Group ve Barclays geliyor. Bu bankalar son dönemlerde pek çok kurumun şikayetleri sonrasında gündeme gelmeye başladı. Tüm bu bankalar son dönemlerde kartellikle suçlanmaya başlandı.
 
Tüm bu dünyaca ünlü bankalar bir anlamda 'Haydutlar Kulübü' olarak anılmaya başlandı. Özellikle bu isme sahip olan sohbet odalarında görüntülü bir şekilde görüşmelerin gerçekleştirildiği öğrenildi. Kurlar üzerinde gerçekleştirilen işlemler için birbirleriyle bu sohbet odaları üzerinden doğrudan iletişime geçtikleri öğrenildi.
 
Spekülasyon Yapıyorlar!
 
Son 10 yıllık işlemlere bakıldığı zaman manipülatif işlemler oluşturdukları ortaya çıkmıştı. Oluşturdukları manipülatif işlemler çerçevesinde şimdiye kadar bu 5 büyük bankanın milyarlarca dolara kadar para cezası aldıkları ortaya çıkmıştı. Tüm bu cezalara rağmen spekülasyon oluşturmaya devam ettikleri ortaya çıktı.
 
Şimdilerde de Avustralya tarafından bu tür bir suçlama ile karşı karşıya kaldıkları belirlendi. Avustralya hükümeti açtığı tazminat davası ile yüksek miktarlarda tazminat talep ettiğini ifade etti. Özellikle bu büyük 5 bankanın 2008 yılı ile 2013 yılları arasında yasadışı olarak kartel oluşturmaya çalıştıkları iddia edildi. Dava süreci devam ederken 5 büyük bankanın kartel oluşturmak için yaptıkları çalışmalarda gündeme gelmeye başladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol