kapat ikonu

TARSİM 1,1 milyar Türk lirasını aşkın hasar ödedi

Tarım Sigortaları Havuzu, 2018'de üreticilere 1,1 milyar Türk lirasının üzerinde hasar ödemesi yaptı.

  • Gündem
  • 02 Ocak 2019 22:24
  • Son Güncelleme: 02 Ocak 2019 22:39
Söz konusu haber ile ilgili TARSİM’den açıklama yapıldı. Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi'nin, önceki senelerde olduğu gibi, geçen sene de üreticisiyle, paydaşlarıyla, çalışanlarıyla ve devletin desteğiyle büyüdüğü, güçlendiği, sistemin sürdürülebilir ve dengeli yapısının korunduğunu anımsattı.
 
KÜÇÜKBAŞ VE BÜYÜKBAŞ HAYVAN SAYISINDA YÜZDE 42’LİK ARTIŞ
 
2018 senesine ilişkin verilerin paylaşıldığı açıklamada, sistem çerçevesinde geçen sene tüm tarım sigortası branşlarında 1,7 milyonun üzerinde poliçenin düzenlendiği belirtilirken, 25 milyon dekar alanın sigortalandığı vurgulandı. Sigortalanan küçükbaş ve büyükbaş hayvan sayısındaki artışın önceki senelerde olduğu gibi bu yıl da devam ederek yüzde 42'lik artışla 3,6 milyona dayandığı öğrenildi.
 
2 MİLYAR TÜRK LİRASININ ÜZERİNDE PRİM
 
Sigortalanan tarımsal varlık değeri sene sonu itibarıyla bir önce seneye kıyasla yüzde 40 artarak 42,3 milyar Türk lirası olarak gerçekleşirken, ağırlığı bitkisel ürün sigortaları olmak üzere bütün branşlarda 2 milyar Türk lirasının üzerinde primin üretildiği bildirildi.
 
ZORUNLU KESİM VE ÖLÜM GİBİ SEBEPLER BAŞI ÇEKTİ
 
Sene boyunca çeşitli sebeplerden ötürü 360 bine yakın hasar ihbarı alınırken, ihbarlarda dolu, don, fırtına ve sel-su baskını, ölüm, zorunlu kesim, çeşitli hastalıklar gibi sebeplerin başı çektiği belirtildi. Malatya, Manisa ve Konya gibi kentler ile buğday, kayısı, üzüm, elma gibi ürünlerin öne çıktığı bilgisi paylaşılırken, Hayvan Hayat Sigortalarında ise zorunlu kesim ve ölüm gibi sebeplerin başı çektiği vurgulandı.
 
ÜRETİCİLERE 1,1 MİLYAR TÜRK LİRASININ ÜZERİNDE ÖDEME YAPILDI
 
Başarıyla gerçekleştirilen büyük ve hacimli operasyonun ardından, üreticilere 1,1 milyar Türk lirasının da üzerinde hasar ödemesinin yapıldığı anlaşıldı.
 
ÜRETİCİYİ SEVİNDİRECEK YENİLİKLER HAYATA GEÇTİ
 
Yeni yıldan itibaren tüm tarım sigortası branşlarında, üreticiyi sevindirecek çok sayıda yeniliğin hayata geçtiği aktarılırken, gerek yeni teminatların, gerekse üretici lehine gerçekleşen iyileştirmelerin sisteme ivme kazandırmasının beklendiği açıklandı.
 
KAYSERİ BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ GEÇEN AY HİZMETE KONULDU
 
TARSİM’in 2018'de organizasyonel yapısını da güçlendirmeye devam ettiğine işaret edilirken, artan taleplere ve ihtiyaçlara en iyi şekilde cevap verebilmek ve memnuniyeti en üst seviyelere çıkartabilmek için Türkiye genelinde 11 farklı noktada konumlanan bölge müdürlüklerine bir yenisinin daha eklendiği ve Kayseri Bölge Müdürlüğünün geçen ay hizmete konulduğu duyuruldu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol