kapat ikonu

Tarımsal üretkenlik için yol haritası

ABD Nebraska Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Irmak, tarımsal üretkenliği olumsuz etkileyecek ve verimliliği düşürecek her türlü etmenin ülkeler tarafından masaya yatırılmasını isteyerek, bu konuda yol haritası uygulanması gerektiğini vurguladı.

Gazetecilere konuşan ABD Nebraska Üniversitesi Biyolojik Sistem Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Irmak, dünya genelinde kentlerin kapladığı alanın hızla büyüdüğüne işaret ederek, tarımsal üretkenliği olumsuz etkileyecek ve verimliliği düşürecek her türlü etmenin ülkeler tarafından masaya yatırılmasını, bu konuda ileriye dönük çözüm yolları belirlenmesini ve yol haritasının uygulanmasını istedi.
 
DÜNYADAKİ TARIM ALANLARI ÇİN, BREZİLYA VE HİNDİSTAN GİBİ ÜLKELERDE CİDDİ ORANDA AZALDI
 
Tarımsal alanların verimli kullanılması ve korunmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Irmak, dünyadaki tarım alanlarının Çin, Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerde ciddi oranda azaldığını dile getirerek, bu durumu iklim değişikliği kaynaklı sel, su ve rüzgâr erozyonu, toprak biyolojik yapısının zarar görmesi, tarımda kullanılan suyun azalması, sıcaklık ve hastalıkların artışına bağlı olarak topraktaki verimin düşmesi, gübre, ilaç ve yakıt gibi tarımda kullanılan ürünlerin fiyatının artmasına bağladı.
 
ÇİFTÇİLER YETERİ KADAR KÂR EDEMİYOR
 
Irmak, bunun sonucunda da çiftçilerin yeteri kadar kâr edemediğine, başka sektörlere yöneldiklerine ve hatta kentlere göç ettiklerine dikkati çekerek, söz konusu faktörlerden dolayı gelecekte tarım alanları azalan ülkeler başta olmak üzere dünya genelinde tarımsal üretimde daha büyük sorunlar ile karşılaşılabileceğini bildirdi. Irmak, Tarımsal üretkenliği olumsuz şekilde etkileyecek ve verimliliği azaltacak her türlü etmenin, ülkeler tarafından masaya yatırılmasının öneminden bahsederek, bu konuda ileriye dönük çözüm yollarının belirlenmesi ve yol haritasının uygulanması gerektiğini belirtti.
 
‘’TARIMSAL ÜRETİM İÇİN PLANLAMA YAPILSIN’’ ÖNERİSİ
 
Tarımsal üretimin canlıların geleceği adına çok önemli olduğunu kaydeden Irmak, bu konuda nüfusa ve artış hızına bağlı olarak kısa ve uzun vadeli planlar yapılmasının çok önemli olduğunu aktararak, gelişmiş ülkelerde nüfusa ve ithal-ihracat politikalarına göre, hangi ürüne ne kadar ihtiyaç olduğunun tespit edildiğini anlattı. Irmak, çiftçilerin de ona göre üreteceklerini seçtiğini ve ürünlerin sigortalandığı için hasat sonrasında ortalama ne kadar kazanacaklarını da yaklaşık olarak önceden hesaplayabildiğini vurgulayarak, ülkelerin tarımsal açıdan başkalarına muhtaç olmaması adına köylerin ve çiftçilerin çok önemli olduğunu savundu. Irmak, köylerin yasam şartlarının geliştirilmesi ve çiftçilerin motive edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol