kapat ikonu

Tarımsal üretimi artırmak zorundayız

Özilhan, ithalatta bağımlı hâle gelmemek için tarımsal üretimin daha iyi noktalara getirilmesi gerektiğini dile getirerek, tarımın ihmal edilmemesi gerektiğini aktardı.

İthalata bağımlı hâle gelmemek adına tarımsal üretimin artırılmasının şart olduğunu savunan Özilhan, tarımı ihmal eden ülkelerin geleceklerini tehlikeye atacağını vurgulayarak, Türkiye’nin ihmal etmemesi gerektiğini söyledi.
 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, Türkiye'nin içinde bulunduğu seçim dönemine işaret ederek, heyecan dozu oldukça az bir seçim dönemi ile karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Özilhan, belediye seçimlerinin bir bakıma yerel yönetimin konusu olduğunu öne sürerek, bunun demokrasinin yerelde kök salması anlamını ifade ettiğini vurguladı. Yerel yöneticilerden yerel kalkınma vizyonlarını seçmenle doğru bir şekilde paylaşmalarını beklediklerinden bahseden Özilhan, yerelde refah yükselişinin sağlanmasını, seçmenlerin yaşam standartlarının kalıcı olarak artırmalarını istedi.
 
Her bölge arasında toplumsal gelişmişlik ve ekonomik farklılıkları olayının çok önemli olduğunu anımsatan Özilhan, bölgeler arası gelir eşitsizliğindeki iyileşmelere karşın zengin bölgelerde ortalama gelirin yoksul bölgelerin üç katına katar çıktığını hatırlattı.
 
Türkiye, Ankara’dan bakılarak yönetilemez
 
Yerel yönetimlerin önemine dikkati çeken Özilhan, 780 bin kilometrekarelik toprakların yalnızca Ankara'dan bakarak yönetmenin mümkün olmadığını kaydederek, merkezi karar alma ve uygulamanın eskisine göre çok kuvvetli bir hâle geldiği yeni geçilen Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sisteminde, sistemin olması gerektiği gibi çalışması, merkezde keskin bir güçler ayrılığı ve hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı olduğu kadar, yerelliğin önemli gündem maddeleri arasında yer almasına bağlı olduğunu ifade etti.
 
Gıda fiyatlarındaki artışta iklim şartlarının da etkisi bulunuyor
 
Özilhan, gıda fiyatlarındaki artışa da değinerek, bunda iklim şartlarının da etkisinin bulunduğunu ileri sürdü. İklim değişikliğinin Türkiye'yi de etkilemeye başlayan çok ciddi bir konu olduğuna dikkati çeken Özilhan, bu konunun Türkiye gündeminde hak ettiği önemi bulamamasından dert yanarak, buna daha fazla önem verilmesini istedi.
 
Küresel iklim değişikli için tedbir alınması gerek
 
Özilhan, küresel iklim değişikliğinin neticelerini öngörülüp, tedbir alınması gerektiğini anlatarak, aksi takdirde başta tarım ve gıda olmak üzere birçok alanda kritik problemlerle karşılaşılacağının altını çizdi.
 
Gıda güvenliği ve güvenilirliğinden taviz verilmesi kabul edilemez
 
İthalata muhtaç konuma gelmemek adına tarımsal üretimi daha iyi noktalara taşımanın şart olduğunu yineleyen Özilhan, 80 milyonluk Türkiye’nin gıda güvenliği ve güvenilirliğinden taviz vermesinin kabul edilemez olduğunu anlatarak, tarımı ihmal eden ülkelerin geleceklerini tehlikeye atacağını yineledi. Özilhan, Türkiye’nin tarımı ihmal etmemesi gerektiğini, tarıma, sanayileşme kadar önem verilmesi gerektiğini açıklayarak, tarım alanında yatırım yapılması gerektiğini bildirdi.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol