kapat ikonu

Tarımsal üretime KKTC katkısı

KKTC'deki iklim ve toprak yapısıyla yılda iki ürün alınmasının mümkün olduğuna işaret eden Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, ithal etmek zorunda kalınan birtakım ürünlerin sözleşmeli üretim modeliyle burada üretilebileceğini söyledi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, KKTC ile tarımsal alanda iş birliği yaptıklarına dikkati çekerek, orada iklim ve toprak yapısıyla bir yıl içerisinde iki defa ürün alınmasının mümkün olduğunu ve Türkiye’nin yurt dışından ithal etmek zorunda kaldığı birtakım ürünleri, sözleşmeli üretim modeliyle burada üretebileceğini ifade etti.
 
Yapılan temaslardan çok ciddi geri dönüşler alındı
 
Yurt dışında özellikle Çin'de düzenlenen fuarlara katıldıklarını ve burada tarım ürünleri satın almak adına çalışma yürüttüklerini dile getiren Poyraz, buralarda ciddi potansiyel bulunduğunu ve bu potansiyelin değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, Türkiye'nin Çin'den başta elektronik olmak üzere birçok ürün aldığını açıkladı. Poyraz, ‘bu ülkeye ne satılabilir?’ noktasına gelindiğinde, en başta 1,5 milyar nüfusun ihtiyacı olan gıda ürünlerinde Çin pazarını önemsediklerini aktaran Poyraz, ilgili bakanların da bu konuda temasları olduğunu kaydederek, kendilerinin de bunlara heyetler eşliğinde katıldıklarını ve çok ciddi bir geri dönüşler aldıklarını açıkladı.
 
Esas hedef olarak birkaç ülke belirlendi
 
İran'daki gıda sanayicileriyle de bir araya geldiklerini ve bunlarla birlikte önemli protokoller imzaladıklarını, Çin’in ihtiyacı olan ürünleri vermek adına çalışma yaptıklarını belirten Poyraz, esas hedef olarak birkaç ülkeyi belirlediklerini bildirerek, bu ülkelerin başında KKTC'nin geldiğini ilan etti. Poyraz, KKTC'nin şu anda bir numaralı maddesi olarak ajandaları arasında yer aldığını anımsatarak, Kıbrıs'ta Tarım Kredi'nin muadili olan kuruluşla bir protokol imzalandığını ve Kıbrıs’ın ihtiyacı olan gübre, yem ve zirai ilaçla ilgili anlaşma yaptıklarını duyurdu. Asıl hedefin yalnızca oraya ürün satmak olmadığını, Kıbrıs'taki ürünün de buraya taşınması gerektiğinin elzem olduğunu savunan Poyraz, meşhur hellim peynirinin Türkiye'de çok pahalı olduğunu, Tarım Kredi olarak Kıbrıs'ın en kaliteli peynirini alıp market zincirlerine vererek tüketicilerle buluşturacaklarını anlattı.
 
Türkiye, sözleşmeli üretim modeliyle birtakım ürünleri burada ürettirebilir
 
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından geçen ay içerisinde KKTC'nin sulu tarıma geçmesi adına tünel çalışması başlatıldığını anımsatan Poyraz, önümüzdeki yıl itibarıyla KKTC'de sulu tarıma geçileceğini vurgulayarak, sulu tarıma geçilirken bugünden hazırlık yapılmasının şart olduğunu söyledi. Poyraz, Kıbrıs'ta iklim ve toprak yapısıyla bir sene içerisinde iki ürün alınmasının mümkün olduğunu yineleyerek, Türkiye’nin yurt dışından ithal etmek zorunda olduğu birtakım ürünleri sözleşmeli üretim modeliyle burada ürettirebileceğini ifade etti.
 
 
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol