kapat ikonu

Tarım sigortalarının kapsamı genişletildi

Bakan Pakdemirli, incir ve üzümde yağmur zararlarının ‘’Tarım Sigortaları Havuzu’’ teminatı kapsamına alındığını bildirdi.

İncir ve üzümde yağmur zararlarının ‘’Tarım Sigortaları Havuzu’’ teminatı kapsamına alındığı bilgisini paylaşan Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, elma, armut ve ayvada teminat başlangıcının tomurcuk dönemine çekildiğini duyurdu.
 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarafından yapılan yazılı açıklamada, üreticilerden gelen yoğun talep üzerine sigorta poliçe sayısının artırılması ve dolayısıyla sigortalılık oranlarının yükseltilmesi amacıyla Cumhurbaşkanı Kararı yayınlandığını ve Tarım Sigortaları Havuzu'nun (TARSİM) kapsadığı ürün, bölge ve destek oranlarının genişletildiği anımsatıldı.
 
Pakdemirli, gelecek yıl bitkisel ürün sigortası çerçevesinde, incir ve üzümde yağmur riskinin verdiği zararların teminat kapsamına alındığına dikkati çekerek, elma, armut ve ayvada teminat başlangıcının pembe/beyaz tomurcuk dönemine çekildiğini vurguladı.
 
‘’İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası’’nda da değişiklik yapıldığını aktaran Bakan Pakdemirli, 2017 senesinde kuru tarım alanlarında yaygın olarak üretimi yapılan buğday ve sertifikalı tohumluğu ile uygulamanın başladığını hatırlattı. Pakdemirli 2018 senesinde ise arpa, çavdar, yulaf ve tritikale ile sertifikalı tohumlukları kapsama girdiğinin altını çizdi.
 
KARAR İLE KAYIPLARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK
 
Pakdemirli, karar ile 2019 yılında hububat ürünlerine nohut, kırmızı mercimek ve yeşil mercimek gibi baklagil ürünlerinin de ilave edilerek, bu ürünlerin kuraklık başta olmak üzere don, sıcak rüzgâr ve sıcak hava dalgası, aşırı nem, aşırı yağış gibi risklerden oluşan kayıpların önüne geçileceğini belirtti.
 
SAKSILI SÜS BİTKİLERİ TEMİNAT KAPSAMINA ALINDI
 
Sera sigortaları kapsamındaki sera ve yüksek tünellere ilave olarak, ‘’Örtü Altı Kayıt Sistemi’’ne kayıtlı alçak tüneller ve seralarda üretimi yapılan saksılı süs bitkilerinin teminat kapsamına alındığını kaydeden Pakdemirli, ‘’Büyükbaş Hayvan Hayat Sigortası’’nda da değişiklikler yapıldığını anlattı.
 
BAL DA TEMİNAT KAPSAMINA ALINDI
 
Pakdemirli, ‘’Küçükbaş Hayvan Hayat Sigortası’’nda yetiştirici talepleri doğrultusunda, yavru atma riski teminat kapsamına alındığına işaret ederek, arıcılık sigortası kapsamında sigorta bedelinin tazminat oranlarının da yeniden belirlendiğini ve balın da teminat kapsamına alındığını dile getirdi.
 
PRİM DESTEĞİNE DEVAM EDİLECEK
 
Pakdemirli, tarım sigortası branşlarında muafiyet-müşterek sigorta oranları ile tarife fiyat düzenlemelerine giderek, üretici lehine iyileştirmeler yaptıklarını söyleyerek, karar kapsamında belirlenen riskler için 2019 yılında sigorta priminin yüzde 50'si oranında prim desteğine devam edileceğini ifade etti.
 
Bakan Pakdemirli, açık alanda yetiştirilen meyvelerde çiçeklenme evresindeki don riski için verilen prim desteğine ek olarak, sadece don riski primine 1/3 oranında (yüzde 66,7) ek prim desteği sağlanacağından bahsederek, ‘’İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası’’ uygulamasında da sigorta priminin yüzde 60'ı oranında prim desteği verileceğini açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol