kapat ikonu

TARIM-KOOP marketlere alternatif olmak istiyor

TARIM-KOOP Genel Başkanı Özkurnaz, pazarı belirleyici konumda kooperatiflerin olması gerektiğini savunarak, bu konuda pilot bölgelerden başlamak üzere 3-5 ay içinde kendilerini ispat etmeye hazır olduklarını bildirdi.

  • Gündem
  • 27 Ocak 2019 01:10
  • Son Güncelleme: 27 Ocak 2019 01:18
Gazetecilere konuşan Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği (TARIM-KOOP) Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, market fiyatlarının yüksekliğinin tekelleşmiş market zincirlerinden kaynaklandığını iddia ederek, pazarı belirleyici konumda kooperatiflerin olması gerektiğini dile getirdi. Market zincirlerinden hem daha ucuz hem daha kaliteli ürün verebileceklerini ileri süren Özkurnaz, bu konuda pilot bölgelerden başlamak üzere 3-5 ay içinde kendilerini ispat etmeye hazır olduklarını ifade ederek, market fiyatlarının yüksekliğinin tekelleşmiş market zincirlerinden kaynaklandığını, bu sistem içinde market fiyatlarının düşmesinin beklenmesinin doğru olmayacağını vurguladı.
 
ÇİFTÇİNİN PARA ETMEYEN ÜRÜNÜ MARKETLERDE CİDDİ MEBLAĞLARA SATILIYOR
 
Yapılması gerekenin, market zincirlerinin piyasadan mümkün olduğunca azaltılması olduğunu belirten Özkurnaz, bu konunun bir yasa ile düzenlenmesinin elzem olduğunu kaydederek, aksi takdirde bu fiyat yükselişinin önüne geçmenin mümkün olamayacağını savundu. Özkurnaz, burada marketlerin ciddi kazanç elde ettiğine işaret ederek, kimsenin kazancını bırakmak istemeyeceğini, çiftçinin ürünü para etmediğini fakat marketlere gidince bu ürünün ciddi meblağlarla tüketiciye satıldığını aktardı.
 
TARIM-KOOP, ÜRÜNLERİNİ PAZARLAMAK İÇİN İMKÂN İSTİYOR
 
Özkurnaz, satışların kooperatifler aracılığıyla yapılması hâlinde tüketicinin uygun fiyatlı gıda ürünlerine ulaşacağına dikkati çekerek tüm illerde tarımsal kalkınma kooperatiflerinin, bölge birliklerinin bulunduğunu anımsattı. Bu birliklerle bu dizaynı yapabileceklerini söyleyen Özkurnaz, her türlü ürünün de ülke genelinde üretildiğini hatırlatarak, yetişen ürünlerin tamamının kooperatifler aracılığıyla pazarlanması için imkân tanınmasını istedi. Özkurnaz, paketleme tesisleri, soğuk hava depoları gibi altyapı ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiğini aktararak, bu süreçte ürün planlamasının da kendiliğinden olacağını öne sürdü. Birkaç ilin pilot olarak seçilip uygulamanın denenmesini talep eden Özkurnaz, kooperatiflerin başarılı olacağını, istihdam alanın da oluşacağını ifade ederek, aracıların devreden çıkacağı bu sistemde ürünlerin pazarlanmasının ucuza yapılabileceğini ve pazarlama ağında üreticinin ürettiği ürünü nihai tüketiciyle daha uygun fiyattan buluşturabileceklerini anlattı.
 
MARKETLERDEN DAHA UCUZ VE KALİTELİ ÜRÜN VERİLEBİLİR
 
Bakanlıklardan bu konuda bir teşvik, bütçe veya destek de beklemediklerine dikkati çeken Özkurnaz, yalnızca Ziraat Bankasının birliklere vereceği krediyle bu işin üstesinden gelebileceklerini ifade ederek, "Ucuzluk marketi" olarak ortaya çıkan marketlerin sisteme ayak uydurduğunu öne sürdü. Özkurnaz, bu işletmelerin ellerindeki ürünü bekletip, emek vermeden para kazandığını vurgulayarak, market zincirlerinden hem daha ucuz hem daha kaliteli ürün verebileceklerini duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol