kapat ikonu

Tarım Koop: Kooperatiflere hallerde dükkân verilsin

Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Özkurnaz, belediyelerin kooperatiflere hâllerde dükkân yeri vermesi gerektiğini ifade etti.

  • Gündem
  • 22 Aralık 2018 13:31
  • Son Güncelleme: 22 Aralık 2018 13:43
Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Özkurnaz, aracıların devreden çıkarılmasında kooperatiflerin rol oynaması gerektiğini dile getirerek, belediyelerin kooperatiflere hâllerde dükkân yeri vermesini ve belli bölgelerde satış reyonlarının olması gerektiğini kaydetti.
 
Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Koop) Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, Dünya Kooperatifler Günü vesilesiyle kooperatifler ve birliklerin yapısının yeniden ele alınması yönünde yapılan açıklamalar ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
 
TARIMSAL KALKINMA KOOPERATİFİ SAYISI 8 BİN
 
Özkurnaz, Türkiye’deki tarımsal kalkınma kooperatifi sayısının 8 bin civarında olduğunu ve kooperatiflerin bölünerek çoğaldığını anlatarak, kooperatiflere alternatif olarak üretici birliklerinin kurulmasının da bu sayıyı artırdığını ve kooperatiflerin gücünü zayıflattığını ileri sürdü.
 
KOOPERATİFLER BİRBİRİNE VE ÜRETİCİ BİRLİKLERİNE HASIM HÂLE GELDİ
 
Birliklerin, kooperatif olmadığı hâlde kooperatiflerin yaptığı işlere soyunduğundan bahseden Özkurnaz, her sebze ve meyve adıyla üretici birliğinin kurulduğundan dert yanarak, domates üretici birliği, erik üretici birliğinin bile olmasından yakındı. Özkurnaz, bunların irdelenmesi gerektiğini dile getirerek, kooperatiflerin birbirine ve üretici birliklerine hasım hâle geldiğini savundu.
 
ÖNÜNE GELEN KOOPERATİF KURUYOR
 
Özkurnaz, önüne her gelen kooperatif kurduğunu ve bir köyde ikinci kooperatif kurulamayacağını kaydederek, ancak buna rağmen Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı tarımsal kalkınma kooperatifi, Ticaret Bakanlığına bağlı da üretim pazarlama kooperatifi, sulama ve su ürünleri kooperatiflerin de kurulduğunu aktardı. Bilinçli bir kooperatif anlayışının olmadığını savunan Özkurnaz, birçoğunun tabela kooperatifi olarak kaldığını öne sürdü.
 
KOOPERATİFLER BİRLİKTE HAREKET ETMELİ
 
Özkurnaz, dünyada kooperatifçiliğin ciddi bir anlayışla yapıldığını, Türkiye'de ise kooperatif enflasyonu yaşandığına işaret ederek, bunun sonucu olarak da yatırım, üretim ve pazarlama noktasında aktif olunamadığını vurguladı. Kooperatiflerin, üyelerinden aldığı ham maddeyi yarı mamul veya mamul hâline getirip, bunu ürün satış yerleriyle pazarlaması gerektiğini ifade eden Özkurnaz, kooperatiflerin ekonomik güçlerini birleştirip birlikte hareket etmesi gerektiğini isteyerek üretici ve tüketiciyi buluşturacak kooperatiflerin olmasının şart olduğunu vurguladı.
 
KOOPERATİFLER BÜYÜK MARKETLERE GİREMİYOR
 
Özkurnaz, gıda enflasyonuyla mücadelede kooperatiflerinin önemine dikkati çekerek, aracıların devreden çıkarılmasında kooperatiflerin rol oynaması, belediyelerin kooperatiflere hâllerde dükkân yeri vermesi ve belli bölgelerde satış reyonlarının olması gerektiği konusuna işaret ederek, hem üretici hem de tüketicinin mutlu olması konusunda bu adımların atılmasının beklendiğini aktardı. Kooperatif ürünlerinin büyük marketlere giremediğini açıklayan Özkurnaz, karşılarında güçlü bir sermaye olduğunu ve kooperatifin onların karşısında durma şansının bulunmadığını söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol