kapat ikonu

Tapuda internet dönemi başladı

Bir süredir üzerinde çalışma yapılan web tapu sisteminin resmen hayata geçtiği açıklandı.

  • Gündem
  • 26 Eylül 2017 11:37
  • Son Güncelleme: 26 Eylül 2017 11:49
Bir süredir üzerinde çalışma yapılan web tapu sisteminin resmen hayata geçtiği açıklandı.
 
Taşınmazların kontrolünü daha kolay yapabilmek adına bir süredir çeşitli çalışmalar sürdürülüyordu. İnternet üzerinden tüm işlemlerin görüntülenebilmesi ve birtakım işlemlerin sorunsuz bir şekilde yapılması için yeni bir sistemin varlığı üzerinde çalışma yapıldığı açıklanmıştı. Sonunda çalışmaların tamamlandığı öğrenildi. Artık web tapu sistemi resmen açıklanmış ve kullanıma sunulmuş oldu.
 
Yetkililer tarafından konu hakkında açıklama yapıldı. Web tapu sisteminin hayata geçirilmesi için bu süreç içerisinde gerekli güvenlik önlemlerinin de alındığı ve güvenilir bir sistem oluşturulduğu açıklanmıştı. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalarda sistem tanıtıldı.
 
Vatandaşlar taşınmazlarını sistem üzerinden görebilecekler. E devlet kapısı ile kimlik bilgilerini girerek sisteme giriş yapabilecekler. Sisteme giriş yaptıktan sonra taşınmazları hakkında da çeşitli işlemler yapmaları için çalışmalar başlatılacak. Ancak dolandırıcılık olaylarının artması ile konu hakkındaki endişelerde artmıştı. Bu konuda daha önce kullanılmamış üstün güvenlik önlemlerinin alındığı ifade edildi. Artık tapu sahipleri konu hakkında yaptıkları en ufak bir işlem hakkında bilgi sahibi olmak için sms yolu ile kendilerine birtakım şifreler gönderilecek.
 
Oluşabilecek güvenlik açıklarının uzmanlar tarafından kontrol altına alındığı açıklandı. Başvuru yap kısmından tapu müdürlüklerine gitmeden sistemin kullanılması için çalışmalar başlatılabilecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol