kapat ikonu

Tapu masrafları nasıl ödenir?

Tapu dairelerinde gerçekleştirilen devir işlemlerinin sonlandırılabilmesi için gayrimenkul satış rakamı üzerinden belli bir tutar ücret ödenmesi gerekiyor. Peki tapu harcı nereye yatırılır?

  • Emlak
  • 23 Ocak 2017 20:12
  • Son Güncelleme: 23 Ocak 2017 20:27
Tapu alım satım işlemlerinin tamamı tapu müdürlüklerinde yapılmaktadır. İşlemin başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için müdürlük tarafından belirlenen tapu masrafının ilgili kurumlara yatırılması gerekiyor. Tapu harç ücreti her yıl belirlenen mevzuata göre hesaplanıyor.
 
Tapu harcı ödeme süresi ne kadar?
 
Tapu işlemlerinin gerçekleşmesi için müdürlük tarafından gönderilen mesajda belirtilen randevu saatinden önce orada olmanız son derece önemlidir. Harcı ödediğinize dair dekontu tapu müdürlüğüne teslim etmeniz halinde işleminiz sonuçlandırılacaktır.
 
Tapu harcı nereye yatırılır?
 
Tapu müdürlüklerinin size göndereceği bilgilendirme mesajının ardından anlaşmalı bankalara giderek tapu harcınızı kolaylıkla ödeyebiliyorsunuz. Tapu masraflarını eksik ödemeniz halinde hakkınızda 3 kat cezai işlem uygulanmaktadır. Ancak tapu masrafını eksik ödediğinizi bir dilekçe ile tapu müdürlüklerine teslim etmeniz halinde yüklü faiz ödemekten kurtulabilirsiniz. Tapu harcı ödemelerini Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası ATM'lerinde gerçekleştirmeniz mümkün
 
Tapu harcı yatırma işlemi nasıl yapılır?
 
Eski dönemlere nazaran tapu harcı ödeme işlemleri internet ya da cep telefonu aracılığıyla yapılabilir ve dekont almanıza gerek kalmamış olur. Tahsilat işlemlerini ATM’lerden, elektronik ortamdaki banka hesabından veya vezneden yapmanız mümkün. Dolandırıcılığı sonlandırmak için neredeyse tüm tapu müdürlüklerinin içine ATM cihazları yerleştirildi. Dolayısıyla vatandaşlar hiç sıra beklemeden ve yanında para taşımak zorunda kalmadan işlerini rahatlıkla halledebilir.
 
Kısa bir süre öncesine kadar sadece Halk Bankası ve Ziraat Bankası veznelerine yapılan ödeme işlemleri uzun kuyrukların oluşmasına neden oluyor vatandaşları zor durumda bırakıyordu. İşlemlerin uzun sürmesi ise çoğu zaman alım – satım işleminin iptal edilmesine yol açıyordu. Günümüzde ise tapu harç ödemelerini neredeyse tüm bankalara yapabilirsiniz. Teknoloji ve internetin gelişmesi ile birlikte tapu masraflarını hiç zaman kaybetmeden internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bankaların ATM’lerini kullanarak günün her saatinde ödeme işlemini yapmanız mümkün. Tüm bunlara ilaveten tapu masraflarını taksitlere bölerek kredi kartından ödeyebilirsiniz.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol