kapat ikonu

Tapu harçlarına indirim yapıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından açıklanan tapu harçlarının 30 Eylül’e kadar olan sürede binde 20’den binde 15’e indirilmesiyle ilgili düzenleme yürürlüğe girdi.

  • Emlak
  • 15 Mart 2017 16:10
  • Son Güncelleme: 15 Mart 2017 16:12
Bakan Özhaseki tarafından açıklanan indirim kararı bugün resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
 
488 Sayılı Damga Vergisi Kanununa Ekli (1) Sayılı Tabloda Yer Alan Bazı Kağıtlara İlişkin Damga Vergisi Oranları ve 492 Sayılı Harçlar Kanununa Bağlı (4) Sayılı Tarifede Yer Alan Bazı İşlemler Üzerinden Alınan Harçlar ile Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu Kesintisi Hakkında Karar bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.
 
Karar yürürlüğe girmeden kısa bir süre önce Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki bu alanda yapılacak indirim ve yeni düzenlemeyle ilgili olarak açıklama yapmıştı. Alınan kararla 30 Eylül tarihine kadar tapu harçları bin 20’den binde 15’e düşürüldü.
 
Güncelde binde 20 şeklinde oranlanan tapu harcı konut ve işyerlerinde 30 Eylül tarihine kadar binde 15 oranında tahsil edilecek.
 
 

Yeni düzenlemeyle damga vergisi de sıfırlandı

 
Yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle birlikte belirli işlemlerde alınan damga vergisi de artık alınmayacak. Kararın damga vergisi ile ilgili düzenlemesiyle de yüzde 0.94 olarak uygulanan kat karşılığı veya hasılat paylaşımı inşaat sözleşmeleri, yapı müteahhitleri ile alt yükleniciler arasında düzenlenen inşaat taahhüt sözleşmeleri ile danışmanlık hizmet sözleşmeleri ve yapı denetimi hizmet sözleşmelerinden alınan damga vergisi oranı sıfırlandı.
 
 
Söz konusu indirimden yararlanmak isteyenler bu haklarını 30 Eylül 2017 tarihine kadar kullanabilecekler.
Kaynak: Sabah
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol