kapat ikonu

Tanzim satışlar balon fiyatları söndürdü

Türkiye’nin kasten yapılmış bir fiyatlandırmayla karşı karşıya kaldığını iddia eden Şentop, tanzim satışların, balon fiyatları söndürdüğünü vurguladı.

  • Gündem
  • 19 Şubat 2019 22:29
  • Son Güncelleme: 19 Şubat 2019 22:55
Gazetecilere açıklamalarda bulunan TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop, Türkiye üzerine ağustos ayından beri ekonomik bir saldırı başlatıldığını belirterek, kimi zaman tehdit tweetleriyle, kimi zaman döviz kuruna müdahalelerle yapılan saldırıların şekil değiştirerek sürdürülmeye çalışıldığını ifade etti.
 
Sebze-meyve ve gıda fiyatları üzerinden yapılan saldırı alınan önlemlerle püskürtüldü
 
ABD Başkanı Donald Trump’ın 'ekonomik olarak çökertiriz' gibi tehditlerde bulunduğunu anımsatan Şentop, uluslararası bazı kuruluşların, çetelerin, organizasyonlarca döviz üzerinden saldırılar yapılmaya kalkıştığını dile getirerek, onun hemen arkasından çok ciddi ölçüde hatta dolar ve döviz fiyatındaki dalgalanmaların da çok çok üzerinde bazı zamlar yapıldığını gördüklerini anlattı. Şentop, özellikle milleti doğrudan ilgilendiren, herkesin kullandığı, tükettiği yiyecekler üzerinden böyle bir şey yapıldığını gördüklerini açıklayarak, gerçekleşen bu finansal saldırıların, aynı anda sebze-meyve ve gıda fiyatları üzerinden yapılan saldırıyı alınan önlemlerle püskürttüklerini bildirdi.
 
Kasten yapılmış bir fiyatlandırmayla karşı karşıya kalındı
 
Alınan tedbirler sayesinde balonun söndürüldüğünü söyleyen Şentop, gerçek anlamda bir ihtiyaçtan doğan zamların olması hâlinde, burada ciddi bir gerileme görülmeyeceğini, ancak bunun bir balon olduğunu ileri sürerek, gerçekten kasten yapılmış bir fiyatlandırmayla karşı karşıya kalındığını duyurdu. Şentop, tanzim satışların balon fiyatları söndürdüğüne işaret ederek, alınan tedbirlerle birlikte, tanzim satışların, özellikle Türkiye ekonomisine kasteden, seçimlere yönelik olarak da milletin hassasiyetleriyle oynayan, bir hamle olduğunu savundu.
 
Cumhur İttifakı yeni anayasa değişikliğinin en azından yerleşmesine kadar devam edecek
 
Şentop, MHP ile AK Parti arasında kurulan Cumhur İttifakı'nın FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişiminde Türkiye'nin istiklal ve istikbali için beraber hareket etme iradesiyle yola çıktığının altını çizerek, yalnızca bu seçime kadar sürecek bir ittifak olmadığını ve devleti ve milleti tahkim eden yeni sistemin, yeni anayasa değişikliğinin en azından yerleşmesine kadar bütün kurum ve kurallarıyla devam edeceğini öne sürdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin çabalarının ardından yerel seçimlerde de bu ittifakın yapıldığına dikkati çeken Şentop, Millet İttifakı'nın da bir ideal, bir hedef, bir Türkiye tasavvuru kapsamında olmadığını kaydederek, Cumhur İttifakı'na karşı oluşturulan bir ittifak olduğunu aktardı.
 
Şentop, 31 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimlerin aday sayısı açısından genel seçimlerden çok farklı olduğunu hatırlatarak, binlerce siyasi aktörü ilgilendiren değerlendirmelerde ince elenip sık dokunduğunu açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol