kapat ikonu

Tanzim satış sayesinde fiyatlar gevşedi

Tanzim satışların ardından fiyatlarda ciddi oranda gevşeme olduğunu ifade eden Poyraz, bazı marketlerin patates ve soğanı 2 TL’den satmaya başladığını duyurdu.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, sebze meyvede fiyat artışlarını önlemek için hayata geçirilen tanzim satış uygulamasının işleyişinden bahsederek, tarım ürünlerinde dönemsel fiyat artışlarının beklenen bir durum olduğunu dile getirdi.
 
Fiyat artışları beklenenin üzerinde gerçekleşti
 
Meteorolojik durumun etkisiyle birlikte üründe azalmaya karşı talepteki devamın fiyat konusunda dengesizliklere neden olabildiğini belirten Poyraz, bu sene seçim atmosferinin de etkisiyle birlikte fiyat artışlarının beklenenin üzerinde gerçekleştiğine işaret ederek, Tarım Kredinin, direkt olarak üreticiden alınan ürünlerin toplanması ve bunların İstanbul ve Ankara'da büyükşehir belediyesi ekiplerine tesliminde sorumluluk aldığını açıkladı.
 
5 bölgeden alım yapılıyor
 
Poyraz, sistemin bu şekilde geçtiğimiz hafta sonundan itibaren çalışmaya başladığını ve kurgulandığı biçimiyle yürütüldüğünü anımsatarak, Ankara, İzmir, Mersin, Antalya ve Sakarya olmak üzere 5 bölgeden alım yaptıklarını aktardı. 15 kooperatifle birlikte başlayan alım sürecinin artarak devam ettiğini vurgulayan Poyraz, sahada 50 personelin alımlar noktasında çalışmalarını sürdürdüğünü aktararak, 7 gün 24 saat durmadan üreticiden alınan ürünlerin büyükşehir ekiplerine teslim edildiğini duyurdu.
 
Fiyatlarda yarı yarıya varan çekilmeler oldu
 
Poyraz, tanzim satış noktalarının piyasada fiyatların düşürülmesinde önemli rol oynadığını ileri sürerek, fiyatlarda dün itibarıyla yarıya varan, bazı ürünlerden daha fazla çekilmeler olduğunu iddia etti. Domatesin bu operasyon başlamadan önce 10 TL ve üzeri fiyatla satıldığını, dün 3 TL’den tanzimde satılmasıyla birlikte market zincirlerinde de fiyatlarda ciddi düşüş oldu olduğuna dikkati çeken Poyraz, salatalığın 8 TL’den 4 TL’ye, biberin 11 TL’den 6 TL’ye, patlıcanın 10 TL’den 4,5 TL’ye, soğanın 4 TL’den 2 TL’ye, patatesin 4,5 TL’den 2 TL’ye satıldığını aktararak, tanzim satışlarının arkasından da marketlerde ve manavlarda fiyatlarda ciddi bir gevşeme olduğunu belirtti.
 
Ürünler kalite bakımından pazar ürünlerinden farklı değil
 
Belli market zincirlerinin de projeye destek olduğunu anımsatan Poyraz, özellikle patates ve soğanda 2 TL’den satış yapmaya başladıklarını anlatarak, tanzim satış noktalarında satılan ürünlerin kalite bakımından pazar ürünlerinden farklı olmadığını dile getirdi. Poyraz, bazı ürünlerde kalitenin daha yüksek olduğunu öne sürerek, kaliteden ödün vermeden, fiyat noktasında düşüşü hedeflediklerinin altını çizdi.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol