kapat ikonu

Tanzim Satış Noktalarına Rakip Geliyor! Halk Marketler Kurulacak

CHP'li belediyeler tarafından hayata geçirilmesi beklenen halk marketler tartışmalara neden olan tanzim satış noktalarına rakip olarak kurulacak.

CHP tarafından devraldıkları yeni belediyeler çerçevesinde yeni çalışmaların yapılması bekleniyor. Halkın daha ucuz sebze ve meyve almaları için hükümet tarafından desteklenen tanzim satış noktaları kurulmuştu. Bu noktalarda çeşitli sebze ve meyveler piyasanın çok altında rakamlarla vatandaş ile buluşmuştu. Ancak bu durum çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. CHP'nin kazandığı yeni illerde ve ilçelerde tanzim satış noktalarına yeni alternatiflerin getirilmesine karar verildi.
 
Yeni devralınan belediyelerde 45 günlük çalışma günü içerisinde bir durum raporunun hazırlanmasına karar verildi. Bu rapor çerçevesinde belediyeleri hangi koşullarda devraldıkları ve ardından devam eden ya da tamamlanan projelerin incelenerek bunlara göre yeni bir yol haritasının çizilmesinin planlandığı öğrenildi. Bu durum kısa bir süre sonra vatandaşlarla da şeffaf bir şekilde paylaşılacak.
 
Eylem Planları Hazırlanacak
 
Yapılacak incelemeler sonrasında stratejik bir eylem planının hazırlanması gerektiğine karar verildi. ekonomik bir düzenleme yapılmasının ardından tüm boyutların ele alınmasına karar verildi. Bunun için kısa orta ve uzun vadeli planlamalar içine girilecek. Uzun vadede gerçekleştirilecek olan çalışmalarda gerçekçi işlerin kaynakları da ortaya konacak.
 
Ucuz gıdalara ulaşılmasının sağlanması için bu anlamda halk marketlerinin kurulması planlanıyor. Bu marketlerde ucuza gıda alışverişinin yapılması sağlanacak. Tanzim satış noktalarına rakip olarak görülen bu noktalar sürekli yenilenecek. Toplu taşımanın daha uygun fiyatlarda kullanılması için değerlendirmeler yapılacak. CHP'li belediyelerde çalışan işçilerin asgari ücretleri 2 bin 200 lira olacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol