kapat ikonu

Taleplere Yetişmekte Zorluk Yaşanıyor! Yurtdışına Açıldık!

Manisa'da her bahar festivalleri bulunan mesir macunu tanıtımı dünya ülkelerine yayılmaya başladı. Artık dış ülkelere yapılan ihraçlarda taleplere yetişmekte zorluk yaşanıyor.

UNESCO tarafından listeye alınan ve listede 'İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili' olarak anılan Mesir Macunu Festivali için adeta geri sayım başladı. Her yıl geleneksel hale gelen bu festival için hazırlıklar devam ediyor. Tarihi Sultan Camisi'nin kubbe ve minarelerinden festival kapsamında 5 ton mesir macunun atılması bekleniyor. Festivalin başlangıç tarihi ise 28 Nisan olarak belirlendi.
 
15 girişimci kadının kendi elleriyle mesir macunlarının hazırlanması ve paketlenmesi aşamasında çalıştıkları ortaya çıktı. Hem Manisa'nın tanıtımının gerçekleştirildiği hem de eğlenceli ve geleneksel bir etkinlik olduğu için her yıl yerli ve yabancı olmak üzere binlerce misafirin ziyaretine ev sahipliği yaptığı öğrenildi.
 
Mesir Macunu Taleplerine Yetişmek Zorlaştı
 
Mesir macunu içerisinde 41 farklı baharatın karışımının bulunması ve bir anlamda şifa macunları olarak anılması dikkat çekerken tanınırlığı her geçen gün artmaya devam ediyor. Yetkililer tanınırlığının artmasından sonra Avrupa ülkelerine ihracın arttığını açıkladılar.
 
Avrupalı insanların mesir macununun tadını farklı bulduklarını ve çok sevdiklerini açıklamaları dikkat çekti. Böylece festival ve dolayısıyla satışlarda artmaya başladı. Mesir macunu üreticilerinin bu durumdan son derece memnun oldukları belirlendi.
 
Yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre şimdilerde Viyana, İngiltere, Almanya ve Rusya'ya mesir macunu gönderildiği ortaya çıktı. Üretim şekli düşünüldüğü zaman yıllık olarak 120 ton mesir macunu üretildiği tespit edildi. Manisa'nın festivallerle birlikte üretime katkı sağlaması son yıllarda üreticilerin hedeflerini büyütmelerine neden oldu. 15 tonluk ihraç payı bulunan mesir macunu üretiminde taleplere yetişmekte zorluk yaşadıkları belirlendi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol