kapat ikonu

Taksitli Telefon Alacaklara Önemli Uyarı!

Taksitli telefon satışlarında ortaya konan vade farkının alınmaması için mahkeme tarafından pek çok kişiye emsal niteliğinde bir karar paylaşıldı.

Tüketici Hak Arama Derneği tarafından pek çok kişiye emsal olacak bir kararın paylaşıldığı öğrenildi. Son zamanlarda taksitle telefon satışlarında adeta bir patlama meydana geldi. Telefon fiyatlarının yükselmesi taksitli satışlara yöneltiyor. Kredi kartı ile taksit seçeneğinin elektronik araçlar için ortadan kaldırılması çerçevesinde elden taksitli ya da faturaya yansıtmalı bir sistem benimsendi.
 
Genellikle yapılan reklamlarda peşin fiyatına taksitli seçeneği sunuluyor. Buna rağmen faturalarda ya da taksitlerde belirli bir vade seçeneği sunuluyor. Bunun üzerine tüketici haklarına başvuruda bulunan bir tüketici hakkını aramak istedi. Peşin fiyatına 12 taksit seçeneği ile telefon alan bir kişinin faturalarda 495 liralık vade farkı eklendiğini gördü. Bu durum karşısında son derece sinirlenen tüketici hakkını aramak için gerekli başvuruları tamamladı.
 
Vade Farkı Yansıtılamayacak!
 
Faturaya baktığı zaman peşin fiyatına 12 taksitli telefona 495 liralık vade farkının yansıtıldığını görünce sinirlenen müşteri durumu sorgulamak istedi. Telefonu geri iade etmek istedi. Ancak şube tarafından sözleşme imzaladığı gerekçesiyle telefon iadesinin yapılmayacağı belirtildi. Hakkını tüketici haklarında arayan müşteri ise vade farkını geri almayı başardı.
 
Heyet tarafından yapılan incelemelerde haksız bir kazancın söz konusu olduğu belirtildi. Ayrıca müşterinin 14 gün içerisinde herhangi bir sebep belirtmeksizin cayma ve iade hakkının olduğu bir kez daha dile getirildi. Vade farkının iade edilmesi bir anlamda bundan sonraki alışverişlerde emsal niteliğinde değerlendirildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol